Argjentinasi ka një kërkesë për Al-Khelaifin

Futboll

Argjentinasi ka një kërkesë për Al-Khelaifin

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 17:56
Argjentinasi ka një kërkesë për Al-Khelaifin

Ndonjëherë një vështrim mund të jetë më elokuent se një ulërimë. Ai i akullt i Kylian Mbappé në momentin e golit të tij kundër Montpellier-it zbuloi të gjithë zhgënjimin e një djali ende shumë të papjekur, pavarësisht një investimi të fundit si sundimtar absolut i Paris Saint Germain.

Asnjë lëshim, pa ndenja, vetëm një vështrim i ashpër plot hidhërim ndaj një situate që po krijohet rreth tij në fillim të sezonit, ku gjërat shkojnë kundër planit. Një situatë kafkiane që as gëzimi i golit nuk e zbuti dot.

Gabimi nga pika er bardhe në pjesën e parë ishte momenti në të cilin bota u përmbys për francezin: pasi humbi debutimin e tij në Superkupë për shkak të skualifikimit dhe udhëtimin në Clermont për shkak të dëmtimit, emblema e zgjedhur e PSG-së donte të zhbllokohej. menjëherë në oborrin e shtëpisë së tij, ose më mirë në Parco dei Principi, ku ai dëshiron të jetë mbret.

Megjithatë emocionet e tij e tradhtuan atë, duke shkaktuar një reagim të poshtër zinxhir, i manifestuar fillimisht në mungesën e ngazëllimit për golin 1-0 në autogol të shkaktuar nga veprimi i tij dhe më pas në dështimin për të ecur përpara pas një aksioni në kundërsulm kur u injorua nga Vitinha, fajtor se nuk i kishte shërbyer. Një sjellje fëminore sigurisht që nuk është e denjë për një njeri të sinqertë të cilit i janë premtuar dete dhe male.

Mirëpo, mes golit 1-0 dhe kundërsulmit të humbur, pati një episod që fotografoi pakënaqësinë e Mbappe-s si askush tjetër. Ishte në momentin e penalltisë së dytë në favor të PSG-së, kur numri 7 tentoi të rikthehej nga pika, për t’u futur në vend nga Neymar, i cili mori topin dhe filloi të vendosë drejt një ekzekutimi të kryer në perfeksion dhe me qetësinë më të madhe, një ndjenjë diametralisht e kundërt me atë të parizienit.

Në atë moment u krijua një përçarje që konfirmoi një luftë jo vetëm të egos në dhomën e zhveshjes së Parco dei Principi.  Së bashku në Paris që nga viti 2017, Mbappé dhe Neymar tani po përjetojnë një moment të akullt në marrëdhënien e tyre.

Tre muaj pas një kampionati botëror që do t’i shohë si rivalë dhe me detyrimin moral për të dalë mirë në Champions League, obsesioni i pronësisë nga Katari. Nëse ndaj Montpellier-it aksionet do të ishin minimale, në netët që kanë rëndësi, pra ato evropiane, mjedisi do të duhet të shmangë grindjet e brendshme që mund të dëmtojnë të gjithë ekipin.

Ose nga lufta e ftohtë do të kalojmë në një konflikt në fushë të hapur, në çdo kuptim, dhe me armët e bardha të inatit mes dhëmbëve të dy lojtarëve më të shtrenjtë në histori. Mbappe nuk e do Neymar ne ekip, Neymar nuk deshiron te jete kukulla e askujt…

Ne mes, Lionel Messi! Sepse argjentinasi eshte nje mik i ngushte i Neymar dhe ka raport te mire me Mbappe. Argjentinasi deri tani eshte perpjekur te mbaje balancat por se shpejti mund te kerkoje takim me pronarin per t’i treguar se keshtu nuk mund te vazhdohet…

Ne fakt, Messi kerkon harmoni dhe eshte i qarte se vetem keshtu fitohen trofete e medhenj. Neymar nga ana e tij eshte i vendosur qe te mos dorezohet perpara tekave te Mbappe dhe e di qe pas rinovimit pushteti eshte ne duart e francezit por ka tifozerine me vete dhe pikerisht Lionel Messin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat