Ua tregoi serbëve “organin” dhe pozoi me fanellën e Jasharit- Media zvicerane: Xhaka iu kundërpërgjigj provokimeve

Futboll

Ua tregoi serbëve “organin” dhe pozoi me fanellën e Jasharit- Media zvicerane: Xhaka iu kundërpërgjigj provokimeve

Nga: M.L. Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 20:52
Granit Xhaka

Pas ngjarjeve në ndeshjen finale të grupeve të Kupës së Botës ndërmjet Zvicrës dhe Serbisë, Dhoma Disiplinore e FIFA-s nisi procedurat kundër ekipit të Serbisë, shkruan radiotelevizioni zviceran SRF.ch, transmeton “Bota sot”.

Shkeljet e mundshme të neneve 12 (sjellje të pahijshme nga lojtarët dhe zyrtarët), 13 (diskriminim) dhe 16 (rendi dhe siguria gjatë ndeshjes) të Kodit Disiplinor do të hetohen.

Federata botërore nuk ka ndërmarrë asnjë hap ndaj kombëtares së Zvicrës apo Granit Xhakës.

Pas provokimeve të Serbisë, kapiteni Xhaka kapi “organin” e tij dhe pozoi pas ndeshjes (3:2) me fanellën e bashkëlojtarit Ardon Jasharit të veshur mbrapsht. Zvicra do të luajë kundër Portugalisë në raundin e 16-të në stadiumin Lusail të martën në mbrëmje (nga ora 19:15 drejtpërdrejt në SRF Zëei dhe në Sport App).

Cesar Ramos i planifikuar për duelin Zvicër – Portugali

FIFA njoftoi të hënën se meksikani Cesar Ramos do të gjykojë fazën e 16-të të Zvicrës në Kupën e Botës 2022 në Katar kundër Portugalisë. Për 38-vjeçarin tashmë është detyra e tretë në Katar pas Danimarkës – Tunizi dhe Belgjikës – Marokut. Zvicra dhe Portugalia kanë luajtur lojëra nën drejtimin e Ramos në të kaluarën. Ndërsa skuadra e Murat Yakin do të dëshironte të kujtonte barazimin 1-1 kundër Brazilit në Kupën e Botës 2018, gjërat janë ndryshe për Lusitanians: Në Rusi, Cristiano Ronaldo & Co humbën 2-1 ndaj Uruguait në raundin e 16-të, fishkëllimë nga Ramos, përcjell “Bota sot”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat