Di Maria e quajti trajnerin më të dobët të karrierës

Futboll

Di Maria e quajti trajnerin më të dobët të karrierës

Më: 6 dhjetor 2022 Në ora: 23:12
Di Maria e quajti trajnerin më të dobët të karrierës

Ishte trajneri më i keq në karrierën time”, tha pa dyshuar Angel di Maria, duke kujtuar aventurën e tij zhgënjyese te Mançester Junajtid.

“Më shpëtoi karrierën”, deklaroi Serxho Romero, kur erdhi te gjigantët anglezë duke shpëtuar nga vuajtjet te Sampdoria. Referencat e lojtarëve të Argjentinës janë për të njëjtin person: Luis van Galin, trajnerin kontrovers të Holandës, me të cilin “Fideo” do të përballet të premten për një biletë në gjysmëfinalet e Botërorit.

Trajneri veteran, më i moshuari në Katar (71 vjeç) do të ketë përballë në çerekfinale më të riun e Botërorit, Lionel Skalonin (44 vjeç). Në stolin e Holandës si sot, Van Gal humbi gjysmëfinalen e “Brazil 2014” kundër Argjentinës së Alehandro Sabejës me penallti. Ajaksi i tij që fitoi Champions-in në 1995-ën ishte një pikë reference për shumë trajnerë, Marselo Bielsa në veçanti, i cili adoptoi modulin e tij 3-3-1-3 dhe e solli në kombëtare.

Në 8 korrik 2002, Rikelme u prezantua si blerja e re e Barcelonës për 13 milionë dollarë nga Boka. Kontratë 5-vjeçare, por Roman luajti vetëm 13 muaj në “Camp Nou”. Një prej arsyeve kryesore ishte se ai nuk shkëlqeu nën drejtimin e Van Galit dhe qëndronte në stol. Zëvendëspresidenti aktual i Bokës tregoi një bisedë me holandezin në dhomën e zhveshjes gjatë konferencës së prezantimit. “Van Gal më tha se donte të fliste me mua dhe më ftoi në dhomën e zhveshjes. Më tregoi disa video dhe më tha këto janë të gjitha të tuat.

‘Ti je futbollisti më i mirë në botë kur ke topin në zotërim, por kur nuk e ke ne luajmë me një lojtar më pak. Unë këtu kam një sistem loje dhe i besoj atij. Ti do të luash në krah të majtë’. Dhe historia vazhdoi: Ndeshjen tjetër unë u zhvendosa në pozicionin tim, në qendër.

Ne fituam 2-1 dhe dy asiste ishin të miat. Ditën tjetër ne do të shkonim të stërviteshim dhe unë mendova se do të ishim të gjithë të lumtur. Por ai më tha: ‘Je shumë i padisiplinuar. Të gjithë thonë se ti luajte një ndeshje të shkëlqyer, ndërsa unë them se ti duhet të kishe luajtur në krah të majtë’. Pastaj më përjashtoi nga skuadra, por ishte i sinqertë me mua dhe m’i tha gjërat në fytyrë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat