Republika Çeke tërhiqet nga Kupa e Botës, hyn Maqedonia e Veriut

Hendboll

Republika Çeke tërhiqet nga Kupa e Botës, hyn Maqedonia e Veriut

Më: 12 janar 2021 Në ora: 20:33
Foto ilustrim

Si rezultat i disa rezultateve pozitive pas testeve të detyrueshme COVID-19 para nisjes në Egjipt, Republika Çeke, pas më shumë se një duzine pozitive, ka njoftuar zyrtarisht se do të tërheqë pjesëmarrjen e saj në Kampionatin Botëror të Hendbollit për meshkuj, i cili do të mbahet nga 13 deri më 31 janar 2021 në Egjipt.

Në përputhje me Rregulloret e Lidhura me COVID-19 për Kampionatin Botëror të Burrave 2021 IHF në Egjipt, kombëtarja e parë rezervë e zëvendëson kombëtarën e tërhequr.

Lista e kombeve alternative u krijua sipas kritereve të performancës së ngjarjes kualifikuese të kontinentit të kampionit në fuqi të botës, që është Evropa.

Maqedonia e Veriut është emëruar si vendi i parë zëvendësues për shkak të vendit të tyre të 15-të në EHF EURO 2020 për meshkuj.

Ekipi maqedonas njoftoi në mëngjesin e kësaj të marte se të gjithë lojtarët e saj kanë kaluar PCR dhe kanë qenë negativë , domethënë ata kishin të gjithë ekspeditën e tyre gati për të udhëtuar në Egjipt.

Në të vërtetë nuk ka një vend në Kampionatin Botëror, por si vendi i parë rezervë i këtij turneu me 32 skuadra, kjo tregon se është në dijeni të situatës, siç është Zvicra, rezervë e dytë e IHF.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat