Sigurohen 72.000 teste të shpejta antigjente për COVID-19 në Maqedoni

Maqedonia

Sigurohen 72.000 teste të shpejta antigjente për COVID-19 në Maqedoni

Më: 9 maj 2022 Në ora: 22:23
Foto ilustrim

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se me donacion nga Republika e Hungarisë janë siguruar 72.000 teste të shpejta antigjenike për KOVID-19.

Në dorëzim të donacionit, siç njofton Ministria në rrjetin social “Facebook”, kanë marrë pjesë ambasadori hungarez Laszlo Duks dhe ministri i Shëndetësisë Bekim Sali.

“Testet do të shpërndahen menjëherë në institucionet shëndetësore dhe lehtësojnë dukshëm qasjen e pacientëve në testim, si dhe lehtësojnë lëvizjen e pacientit në institucion për të marrë trajtimin e nevojshëm shëndetësor”, tha ministri Sali.

Ai falënderoi Hungarinë për mbështetjen dhe solidaritetin e saj në mënyrë që të përballet më me sukses me pandeminë KOVID.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat