Vjosa do e shkatërroj LVV-në, siç provoi me LDK-në!

Opinione

Vjosa do e shkatërroj LVV-në, siç provoi me LDK-në!

Nga: Nehat Shaqiri Më: 1 janar 2021 Në ora: 17:43
Isa Mustafa, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani

Vjosa Osmani, e cila ngritjen më të madhe në karrierën e saj politike e bëri kur doli kundër Isa Mustafës, tashmë pritet t’i bashkohet listës së Lëvizjes Vetëvendosje.

Mirëpo, edhe Lëvizja Vetëvendosje ka dyshimet e saja për Vjosa Osmanin.

Osmani, e cila dështoi të fitoj me LDK-në, përballë Albin Kurtit, kur ishte kandidate për kryeministre të Kosovës, tashmë do të garoj me një listë me Kurtin në zgjedhjet e cila priten të mbahen në fillim të muajit shkurt.

Liderja dikur e LDK-së, ‘tradhtoi’ partinë e saj, për një qëllim – që të marr në dorë Lidhjen Demokratike të Kosovës.

Kjo ishte edhe arsyeja kryesore që ajo u shkarkua nga LDK-ja.

Ka 4-5 vite, që kur ajo filloi një fushatë të egër karshi lidershipit të LDK-së.

Ajo tentoi t’i dal përballë Isa Mustafës, por që nuk kishte marr votat e mjaftueshme për t’u bërë lidere e LDK-së.

Pas kësaj, ishte e ashpër ndaj Isës, por edhe ndaj shumë zyrtarëve të kësaj partia.

Mëgjithatë, ajo ndrroi mendime  qëndrim, kur ishte pikërisht Isa Mustafa që e bëri kandidate për kryeministre nga kjo parti.

E provoi, por dështoi! Ajo lidhi një koalicion me Albin Kurti, liderin që morri më së shumti vota në zgjedhje. Kurti e bëri koalicionin me LDK-së dhe formoi Qeverinë.

Megjithatë Qeveria Kurti nuk zgjati shumë. Ajo u shkarkua pikërisht nga LDK-ja. E ishte LDK-ja ajo pastaj që e bëri Qeverinë me AAK-në, Nismen dhe minoritetet. Kjo Qeveri thuhej se ishte ilegale, pasi që e votoi një deputet i dënuar.

E këtë e vërtetoi edhe Gjykata Kushtetuese e Kosovës, e cila mori vendim që vendi të shkoj në zgjedhje brenda 40 ditëve.

Këto zgjedhje do të jenë paksa më ndryshe, pasi që, tashëm të gjithë e dinë se Albin Kurti do të jetë fitimtari, megjithatë, pikëpyetja më e madhe është se më kë do të bëj Qeverinë e re.

Kurti për Vjosa Osmanin është një shpëtimtar. Pasi që, Osmani nuk ka guxim të përballet e vetme në zgjedhje përballë popullit. Ajo nuk do munde të kaloj pragun zgjedhor.

Duke e parë këtë situatë, Vjosa me Listën e saj do të bëhet pjesë e një koalicioni me LVV-në. Por, nga LVV-ja ka zëra dhe janë paksa të frikësuar se Vjosa Osmani pasi ti marr votat e kësaj partie, dhe të bëhej deputete e Kuvendit të Kosovës, te tradhtoj LVV-në, ose të kushtëzoj me poste në Qeverinë Kurti.

Në këtë mënyrë, Vjosës i zgjatet karriera politike, pasi që Kurti është shpëtimi i saj!

Megjithatë, brenga më e madhe është se Vjosa do të kërkoj nga LVV-ja ndonjë ministri për t’i punësuar militantët e pakt të saj. E këtë LVV-ja zor që do e pranoj. Andaj ajo do të largohet nga LVV-ja, njëjtë si Mimoza Kusari kur shkonte nga një parti në tjetrën për shkak të interesave politike.

Me largimin e Vjosës nga LVV-ja, kjo e fundit mund të ketë probleme në votimin e ligjeve në Kuvend, pasi që do të kushtëzohen votat për votime të ligjeve të ndryshme.

E Vjosa, si një eksperte që është, mund ta dramatizoj edhe LVV-në.

Pra LVV-ja, Vjosa Osmanit ia shpëton karrierën politike, por Osmani mund ta tradhtoj atë, ndoshta edhe ta shkatërroj njëjtë si po mundohet të vepron kundër LDK-së, parti kjo që i dha gjithçka asaj, por që kjo dështoi përballë qytetarëve.

Megjithatë, nuk është vetëm Vjosa, politikanë të tillë, për interesa karrieriste kemi që nga paslufta e deri më sot.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat