Ndikimi i partive të këshillit shpesh nuk është i dukshëm nga kundërshtimi

Opinione

Ndikimi i partive të këshillit shpesh nuk është i dukshëm nga kundërshtimi

Nga: Ali Hertica Më: 31 dhjetor 2020 Në ora: 11:33
Ali Hertica

Në diskutimet nëse dualizmi në administratën komunale në të vërtetë do të çojë në një ringjallje të politikës komunale, shpesh i referohen konsultimeve të Torentjes në Hagë, ku, përkundër një strukture zyrtarisht dualiste, biznesi ende po bëhet midis qeverisë dhe grupeve të koalicionit. Kjo ngre pyetjen nëse një strukturë dualiste e administratës komunale do të jetë në gjendje t'i japë fund një praktike të një niveli. Sipas mendimit të autorit, shanset për këtë janë në disa aspekte më të favorshme, por më pak të favorshme në aspekte të tjera sesa me shtetin. Heqja e kompetencave administrative nga këshilli është jashtëzakonisht e pafavorshme për politikën e gjallë lokale.

"Politika komunale është e vdekur si një gur",i cili bëri që ky komitet të argumentonte për ndarjen e anëtarësisë së këshillit bashkiak .Në menaxhimin e përditshëm ata duhet të arrijnë një marrëveshje me përfaqësuesit e partive të tjera, si anëtarë të grupit ata janë bashkërisht përgjegjës për vlerësimin e rezultateve nga grupi i tyre.

Duke vepruar kështu, ata nga njëra anë do të ushtrojnë presion mbi anëtarët e tyre të partisë për të rënë dakord për propozimet e këshillit dhe nga ana tjetër, do të jenë të prirur të lidhin grupin e tyre para se këshilli të marrë një vendim. Kur një propozim i këshillit kritikohet nga një fraksion këshilli, kjo menjëherë ngre pyetjen nëse kjo kritikë vjen nga e gjithë fraksioni, duke përfshirë aldermanin që ka rënë dakord për të në këshill. Nëse përgjigjja është po, ai është politikisht jo i besueshëm, edhe nëse ia ka lënë çështjen plotësisht kolegut të tij nga një parti tjetër, nëse përgjigjja është jo, alderman nuk ka kontroll të mirë mbi grupin e tij.

Për të shmangur situata të tilla, krijohet një qark i përhershëm negociimi midis fraksioneve të këshillit. Nuk është rasti që partitë parlamentare thjesht ndjekin propozimet e këshillit. Zyrtarët më pas ankohen se aldermenët drejtohen nga motive politike, të cilat mund të çojnë në sjelljen e Ministrit.

Ndikimi i partive të këshillit shpesh nuk është i dukshëm nga kundërshtimi i hapur ndaj propozimeve të këshillit në këshillin bashkiak, por kjo do të thotë që sapo të publikohen, propozimet janë praktikisht të paprekshme. Si partitë e opozitës, ashtu edhe qytetarët e interesuar ose të interesuar atëherë ndjehen sikur po përplasen në një mur. Për më tepër, leksionet janë gjithnjë e më të gjera. Propozimet e këshillit janë gjithnjë e më pak rezultat i një vizioni të caktuar politik, kundër të cilit opozita propozon një vizion tjetër.

Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që propozimet nuk janë më të diskutueshme. Në referendume, ne shpesh shohim që propozimet që mbështeten nga pothuajse të gjitha partitë në këshillin e qytetit miratohen me shumicë të madhe, ose kalojnë vetëm sepse pragu i pjesëmarrjes nuk është tejkaluar. Me sa duket, sistemi aktual nuk i ofron këshillit bashkiak mundësi të mjaftueshme për të vepruar si përfaqësues i popullit.

Nga rruga, jo të gjithë janë të pakënaqur me këtë. Tre vjet më parë (në atë kohë) kryetari i punëdhënësit Blankert mbajti bashkitë dhe provincat si një shembull për qeverinë kombëtare, sepse ata do të ishin shumë më të qëndrueshëm në vendimmarrjen e tyre në lidhje me infrastrukturën. Kjo qëndrueshmëri mund të shpjegohet me monizëm, por është pikërisht arsyeja që ata që kundërshtojnë planet e ndërtimit të komunave kaq shpesh zhgënjehen

Tani pyetja është nëse ndarja e këshilltarëve dhe anëtarëve të këshillit do të ndihmojë për të shprehur më shumë dallimet politike në dhomën e këshillit. A nuk është e qartë që aldermen do të konsultohet me fraksionin e tyre në mënyrë që të parandalojë një përplasje dhe për të parandaluar që partia të ndahet hapur

Edhe kur ka kritika për funksionimin e ministrave, ato nuk lejohen në transmetim. Modeli pastaj vazhdon që dora e fraksionit të vetë ministrit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat