Partia e vogël Nisma rrezikon PDK-në nëse bën koalicion siç e pësoi AAK-ja e Ramush Haradinajt!

Opinione

Partia e vogël Nisma rrezikon PDK-në nëse bën koalicion siç e pësoi AAK-ja e Ramush Haradinajt!

Luan. A. Dibrani Nga Luan. A. Dibrani Më 8 janar 2021 Në ora: 18:58
Fatmir Limaj

“Partitë e vogla si NISMA, Partia Social Demokrate e të ikurve nga Vetëvendosja, Partia Fjala e Gëzim Kelmendit etj, janë të rrezikuara në mbijetesën e tyre nga një e kaluar e tyre e zymtë. Mundohen t’i lidhin koalicionet parazgjedhore me partitë e mëdha në mënyrë që ta ruajnë sadopak fuqinë politike me çdo kusht që të mbesin në pushtet!

Këto subjekte politike nga partia “Nisma“ ,”Partia Social Demokrate e te ikurve nga Vetëvendosja”, partia “ Fjala e Gëzim Kelmendit ” etj, nuk mund ta sigurojnë kalimin e pragut në këto zgjedhje,

Sondazhe të brendshme profesionale, edhe ato publike më së miri tregojnë rezultatin që do ta marrin në zgjedhje.

“Një pjesë e këtyre partive politike janë të vetëdijshme për rezultatin që do ta marrin në zgjedhje pasi ato veç dhanë prova edhe në zgjedhjet paraprake. Partia “Nisma” jo që nuk e përforcoi partinë e AAK-së së Ramush Haradinajt, por atë e cungoi edhe më shumë nga që mezi ruajti e bashkuar përqindjen e saj, nga e cila kjo parti po i ndien akoma pasojat.

PDK-ja ka krizën e brendshme, pasi lideri i saj zoti Veseli, por edhe lideri shpirtëror i kësaj partie zoti Hashim Thaçi, nuk janë të pranishëm në këtë proces zgjedhor për shkak të gjendjes së tyre në Hagë! Prandaj keto janë lojëra të rrezikshme nëse i bëjnë këto pazare pa një analizë dhe vizion paraprak.

Hezitimi për të kundërshtuar Nismën në PDK është i kuptueshëm, duke e parë të kaluarën e Fatmir Limajt me veprat korruptive! PDK-ja nuk e duan Limajn në parti duke bërë pazare politike për ta marrë pjesën e pushtetit të “pamerituar” në raport me fuqinë politike që arrijnë ta kenë. Kjo u dëshmua edhe ne zgjedhjet paraprake që me një qind mënyra e kaloi pragun, prandaj pozicioni i tyre momental politik i partisë “Nisma“ ,”Partia Social Demokrate e të ikurve nga Vetëvendosja”, partia “Fjala” etj, nuk mund ta sigurojnë kalimin e pragut. Votuesi dita-ditës është duke e pa realitetin e këtyre subjekteve politike me ambicie për pushtet dhe për përfitime ekonomike pa merita.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat