(M)arrëveshje

Opinione

(M)arrëveshje

Nga: Skender Karaqica Më: 20 prill 2021 Në ora: 21:34
Skender Karaqica

Qytetarët serbë nuk paguajnë taksën e udhës për Maqedoni të Veriut

Vendimi i qeverisë Zaev në Shkup që të ka të bëj me qytetarët e Serbisë dhe udhëtimi falas nëpër udhët e Maqedonisë së Veriut, sot ky vendim po realizohet në kufirin në mes të dyja vendeve.

Në praktikën demokratike të BE-së nuk ka ndonjë vend tjetër që, qeveria të marrë një vendim të këtij niveli për udhëtime të qytetarëve pa paguar taksën rrugore, sikurse kjo e qeverisë së Maqedonisë së Veriut me Serbinë.

Pse qeveria Zaev në Shkup po bën lojën e strucit, për dikë nënë e për dikë njerkë(lexo: shqiptarët në hapësirën e vetë kombëtare,-vërj.ime), që për të udhëtuar në vendet tjera të rajonit udhëtimin nuk e kanë falas(siç!).

Për këtë vendim të qeverisë Zaev, faktori politikë shqiptarë në këto hapësira etnike dhe partitë në koalicion(BDI)është dashtë të reagojnë në vendimin e njerkës për shqiptarët dhe së këndejmi duke ua mundësuar qytetarëve të Serbisë të udhëtojnë pa paguar taksën rrugore të Maqedonisë së Veriut(!).

Nostalgjia dhe tiparet ,,vëllazërore,, (lexo:serbo-maqedonase), tashmë janë të njohura për shqiptarët në tokën e vet në Ballkan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat