E diela e 25 prillit, D - day për vëllezërit tanë në Shqipëri dhe në shqiptari

Opinione

E diela e 25 prillit, D - day për vëllezërit tanë në Shqipëri dhe në shqiptari

Nga: Hafiz Shala Më: 23 prill 2021 Në ora: 15:11
Hafiz Shala

I përcjella disa intervista të Edi Ramës në disa emisione televizive në të cilat, manifestojë nervozë më simptome skizofrenie, duke tentuar që moderatorëve t’ua diktojë së çka dhe si të ia përshtatin pyetjet, ose, mos ta pyesin atë që ai nuk dëshiron, përndryshe do të largohet nga emisioni.

Ashtu ndodhi më Babaramon, ku shprehu nervozë dhe sjellje të një mysafiri i cili dukej së ishte nën ndikimin e alkoolit apo, dozës së lartë narkoze.

Në pyetjen e moderatorës në Euroneës Albania së a e ndoqet deklaratën e zotit Vuqiq lidhur më zgjedhjet në Shqipëri, a keni ndonjë koment?

Përgjigjja e tij ishte së, Vuqiq ishte i brengosur lidhur më aeroportin e Kukësit dhe më ekspozitën e luftës çlirimtare. Ai, nuk kishte problem më juve por tha së, pas Bashës qëndron Berisha pasi ata janë për Shqipërinë e Madhe dhe, në këtë mënyrë të hakmerrej ndaj meje rreth aeroportit dhe ekspozitës së UÇK-së.

Pyetja, nuk kishte të bënte asgjë, as më aeroportin e as më ekspozitën, por, duke deshtë që ta manipulojë popullin dhe ta largojë atë që e përcjell e të cilën e ka dëshmuar vetë së, marrëdhëniet më Vuqiqin i ka më miqësore së sa më Albinin dhe Vjosën.

Kjo e fundit, tani Presidente e Kosovës, iu kujtohet së si u soll ndaj një Kryeparlamentareje dhe ushtruese e detyrës sipas Kushtetutës, të Presidentit të Kosovës, i cili, as që e respektojë protokollin shtetëror gjatë pritjes në Kryeministri.

Në pyetjen e moderatorës së, a keni kontakte më zotin Vuqiq, ky i përgjigjët së, jo, kohëve të fundit, nuk jam në kontakt më të.

Dhe, e fundit, a i qëndroni ende Minishengenit? Po, unë isha i pari ideator në Berli  i kësaj ideje ani pse këtë ide e ka nisur edhe  Fatos Nano.

Kur kosovaret ta kuptojnë këtë ide, do të jetë vonë, sepse, ishte qellim që të hiqen kufijtë në mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Zotëriu, për të manipuluar më publikun, nuk e sqarojë gjenezën reale të minishengenit dhe, pse Kosova u la anash duke mos e përfshirë sikur edhe disa shtete tjera por, vetëm më Vuqiqin, e Zaevin.

Qëllimisht i mora vetëm disa detale nga intervistat tij nën dozën e jashtëzakonshme të nervozes që, është një shenjë e mirë, nëse mund të thuhet kështu se, populli i Shqipërisë, ma në fund po jep shenja të vendosmërisë së, mu ashtu sikur në Kosovë( Dardani), kur populli votojë në formë plebishitare pas 20 vite të keqqeverisjes e përcjellur më dukurit të, krimit, korrupsionit, nepotizmit dhe pasurimit të pajustifikueshme, duke e vjedhur shtetin dhe duke e varfëruar populli.

Ndër më të rëndat gjatë kësaj qeverisjeje, ishte, tentim korrigjimi apo ndarja e Kosovës( Dardanisë), nga treshja famëkeqe, Vuqiq, Thaçi, Rama, më pështjellimin, Baton Stanishiqin e që, për fat, u dështojë pasi, në ndërkohë, Thaqit në gjysmën e rrugës për Uashington, pikërisht në aeroportin e Vjenës, iu komunikua së iu ka ngritë aktakuza për krim ndaj njerizimit, duke e përfshirë edhe vrasje të shqiptarëve dhe atë pas përfundimit të luftës.

Prokurori Ëilliamson në bashkëpunim edhe më disa të tjerë të cilët reaguan më kohë, e ndërprenë aktin e tradhtisë ndaj atdheut në bashkëpunim më ish presidentin e SHBA-ve, njëherit mikun e madhe të tij, presidentin rus, Vladimir Putin.

I zellshëm në këtë akt të dëmtimit të Kosovës( Dardanisë), i zellshëm ishte, Richard Grenell më miqtë e tij, Vuqiq, Rama, Thaçi.

Edi Rama, që nga largimi i opozitës nga Parlamenti në mungesë të mospërfilljes, injorimit të kërkesave të tyre, ky, Kryeministër në fakt ishte monark i tipit të Erdoganit, mikut tij të afërt e të respektuar i cili, pati ndikim të fortë bile, edhe duke e fut gjuhen turke si e obligueshme.

Edvin Kristaq Rama, nga Kukësi më rastin e hapjes së aeroportit të, shprehu keqardhjen së pranë tij nuk është miku dhe “shqiptari ma i madhe i shqiptarisë”, Hashim  Thaçi, tani në burgun e Hagës i akuzuar për krime ndaj njerizimit, ku akuzohet edhe për vrasje ndaj shqiptarëve.

“ E kuptojë” zotin Rama i cili vuan për mungesën e mikut të tij sepse, ai, nuk i mungon vetëm Ramës por edhe Vuqiqit. Të njëjtit që ofshajnë më shpirt për te, janë, edhe Trump e Grenell.

Dua të besojë më bindje se, më gjithë makinacionet, kurthet e vjedhjet e votave në mënyrë të organizuar nga militantet e Partisë Socialiste, grupet e bandave që kërcënojnë e vrasin ditën për diell, do t’i mobilizojë forcat demokratike dhe progresive për ta ndryshuar Shqipërinë dhe ta sigurojnë ardhmërinë për fëmijët e tyre dhe fëmijët e fëmijëve tyre.

Më qëndrimin e Edvin Kristaq Ramës në pushtet, nuk rrezikohet vetëm Shqipëria si shtet por i tërë kombi sepse, ky njeri, është argati më i besueshëm i armiqve tanë shekullor, Serbisë, Greqisë dhe Rusisë.

Prandaj, vëllezër të nderuar, kombi po u thërret që, data e 25 prillit, të shënohet në kalendarin historik si, ndryshim dhe çlirim i Shqipërisë nga pasardhësi autentik i Enver Hoxhës, monarku Edvin Kristaq Rama.

Nëse, Shqipëria dhe shqiptaria janë në rrezik më qëndrimin në pushtet të këtij njeriu, atëherë, vëllezër shqiptar, demokrat e socialist, reflektoni për hatër të fëmijëve dhe brezave të reja të cilët, po që së nuk veprojmë, do të na mallkojnë më të drejtë sepse, nuk ua siguruam ardhmërinë të cilën e meritojnë.

Shpresojë së, 26 prilli, do të jetë festë jo vetëm e Shqipërisë por e gjithë shqiptarisë për fitoren e madhe historike të merituar pas krejt atyre vuajtjeve që i përjetuan nën regjimin diktatorial të, Enver Hoxhës, alias, Edvin Kristaq Ramës, më bandat e tij hajduto kriminale e tradhtare, duke u bërë vasal i serbit, grekut e rusit.

Ky njeri, nen pretekstin e njëfarë minishengeni dhe hapjen e kufijve Kosovë-Shqipëri, ndërtimin e hekurudhës Merdare-Durrës, i hap rrugë Serbisë që një ditë, ta okupojë edhe Shqipërinë nen arsyetimin e hapjës dhe bashkëpunimit rajonal, pa kushte, duke e sjellë Shqipërinë dhe Kosovën në pozitë inferiore ndaj Serbisë anipse, Kosova është digë mbrojtëse e Shqipërisë nga Serbia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat