Mbi lirinë!

Opinione

Mbi lirinë!

Nga: Muhamet Kelmendi Më: 21 tetor 2021 Në ora: 20:46
Muhamet Kelmendi

Çdo popull ka të drejtë të angazhohet për lirinë e vetë. Populli është i lirë kur frymon me liri demokratike dhe shoqërore e sociale deri te ato kombëtare. Mirëpo, me angazhimin për liri, qoftë si popull qoftë si shtet nuk futet kursesi në lirinë e të tjerëve.

Liritë e popujve dhe kombeve nuk duhet ndaluar. Veprimtaria e tillë është arbitere, antidemokratike tipike nacionaliste dhe drgon edhe te shovinizmi racial, i cili shprehet me luftën për zhdukje të kombit. Prandaj, në liritë kombëtare e njerëzore nuk ka vend racizmi dhe urrejtja shtypja dhe shfarosja e popujve.

Ajo është jo demokratike dhe aspak popullore. Kosova duhet domosdo të iki nga qëndrimet e njëanshme mbi ngjarjet në Lindjen e Mesme, sepse përcaktimi mbi lirinë politike, shoqërore, sociale e nacionale me ideologji fetare e shkatërron lirinë. Ajo shpie vetëm te ideologjia e lirisë gjoja te

vareteseve të njëjtë fetar. Asnjë qëndrim që mbështet në baza fetare, pa i përkrahur njëjtë të gjithë popujt, besimet dhe racat në liritë e veta, nuk është i drejtë dhe as demokratike. Shprehjet që u ndëgjuan dhe ndëgjohen në rrugët dhe në institucionet fetare në Kosovë janë jo liridshese. Shprehja: "Liria e ime nuk është e plotë pa të popullit palestinez".

Kjo shrehje tregon një njëanshmëri të dukshme. Nëse është kështu, atëherë thuhet se pa lirinë e tërë popujve në botë, nuk ka liri shoqërore. Liria nuk përkufizohet në një komb a shtet, me një ideoligji fetare a politike. Ajo është e të gjitheve dhe shumë më e gjerë se fetarët e Kosovës që shprehen. Gjerësia e lirisë shtrihet në të drejtën për punë dhe në të drejtat sociale e shoqërore, në ato kombëtare dhe politike.

Liria nuk kufizohet. Liria është baze e çdo populli të botës. Aty nuk ka rëndësi fare feja, kombi a raca. Vetëm si të barabartë ecin popujtë në të ardhmen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat