A mund të quhet njeri dhe kryebashkiak, një model i tillë?...

Opinione

A mund të quhet njeri dhe kryebashkiak, një model i tillë?...

Nga: Pranvera Dalipaj Më: 26 tetor 2021 Në ora: 15:04
Pranvera Dalipaj

Këto ditë u publikua dhe pushtoi gjithë mediat shqiptare dhe opinionin publik shqiptar, si një ndër rastet e rralla dhe nga rasate të rralla, e çmuan shumë njohës të ngjarjes dhe të këtij njeriu të përzgjedhur nga "Rilindja" dhe të pa pranuar nga zgjedhësit: “Kryebashkiaku i Selenicës P.B është dhunura nga biznesmeni P.B”!

Shumë prej lexuesve shqyen syt e than: “Kryebashkiaku Pëllumb Binaj është dhunuar nga Pëllumb Binaj”?! Ata që e njohin nga afër e dinë që PB, është në konflikt edhe me veten PB!

Në vijim, lajmet i saktësuan PB-t!

Përplasja e kryebashkiakut të Selenicës, të pa zgjedhur nga sovrani: Pëllumb Binaj, ishte me një ndër bashkëorigjinasin e tij, nga fisi i fisëm; Pellat Bonaj, nga e mban veten edhe K.bashkiaku, por që nuk ka asnjë pikë gjaku e gur konaku nga ajo krahinë e njohur për paqtimin mes njëri - tjetrit në shekuj e breza edhe për modelin e rrallë; të papajtueshmërisë me sistemin dhe monstrat Komuniste nga e ka edhe genin, e ruan dhe e zhvillon K.bashkiaku, i pa zgjedhur nga votuesit!

Është një rast i rallë, të cilin shumë qytetar të asaj Bashkie e quajnë fatkeqsisht “Korb”- K.bashkiaku! Ky pagëzim i shkon shumë për shtatë këtij njeriu dhe vetëm si i tillë rezulton, “sepse në shpirtin e tij ka urrejtjen, nuk ka gjak njeriu, po ngjan sikur ka gjak barbari"- thonë shumë nga ata që e njohin nga afër, por edhe për këtë rast, aq të shëmtuar që shëmton jo vetëm këta dy persona dhe shkaktarin sidomos, po dhe farë e fiset...

Kemi parë në gjithë botën edhe President, Kryeministra etj… që i godasin me vezë, apo sende të tjera qytetarë dhe ata i fshijnë, u buzëqeshin dhe i përshëndesin bashkëqytetarët e tyre, nuk i padisin, nuk i çojnë në dyertë e burgut, të drejtësisë. Nuk hapin plagë, por i mbyllin ato. Nuk mbjellin luftë, po mbjellin paqe! Ata mbjellin paqe edhe për ata që i dhunojnë, sepse e kanë marrë parasysh edhe këtë kosto, për shkak të besimit që u kanë dhënë për t'i qeverisur.

Shënohet një rast i rallë, deri (monstër) si nuk u alarmua edhe K.Ministri, si për plehërat e rrugëve dje dhe për këto raste, shkuar plehërave, nuk ngacmohet, duke analizuar e zbritur nga kali i sovranit këtë njeri, që jo vetëm veten e shëmton, por edhe qeverisjen më shumë!

Gjithë banorët e krahinës së Sevasterit, e njohur për tradita dhe virtyte, janë ligështuar për këtë përplasje, kur K.bashkiaku duhet të shpaloste mirëkuptimin, qetësimin dhe jo acarimin e provokimin ndaj çdokujt, siç ka ndodhur në punën e tij. Asnjë K.bashkiak nuk është goditur nga njerëzit e tij. Edhe sikur të ndodhte, Fisniku do të

"Kafshonte Gjuhën" dhe do të shkonte në shtëpinë e tij si fisnik, për të qetësuar gjakrat dhe jo për të ndezur gjakrat.

Qetësia, maturia janë vlera njerëzore.

Fjala, falja janë virtyte të njerëzve me virtyte! Po geni i këtyre njerëzve, monstrave është i tillë, ku urrejtjen, luftën e klasave, kurrë nuk e shuajnë!

Burra të njohur dhe shoqëria e asaj krahine nga; Sevasteri, Golimbasi, Shkoza, Dushkaraku, deri nga e gjithë harta e Smokthinës, Peshkëpisë, Selenicës e ndjejnë veten të ndëshkuar dhe të provokuar, pas hekurave si Pellati, e bashkë me Pellatin, po ashtu dhe sa të ofenduar si Pëllumbi, po i hapin shtëpinë dhe i japin dorën njëri - tjetrit, ngren dolli dhe ja marrin këngës, siç u ka hije, përshtat - përgjatë historisë së tyre!

Kjo "Gjykatë" sipërore, ka funksionuar në shekuj, nuk ka hapur plagë, por i ka mjekuar ato, kështu ka mbetur edhe në kujtesën time, si mbesë e asaj krahine.

Këto raste janë monstra, që hapin plagë sot dhe lënë bela për nesër!

E ndëshkojmë edhe veprimin e Pellatit, por gjykojmë shkakun, shkaktarin: K.bashkiakun, i cili sapo hypi në pushtetin e vjedhur, dhe i pa zgjedhur, i pa votuar, as nga 18 % e votuesve, me urën e zjarrit në dorë, u hodh me tërbim dhe urrejtje së pari mbi njerëzit e tij, (pa origjinën e tij) duke larguar të parët nga puna, duke mbajtur të ndezur Luftën e Klasave të djeshme edhe sot ky ish sekretar i byros së P.P, instruktor i komitetit të P.P

Dhe kudo ka shkelur, ka dhunuar dhe hapur plagë shoqërisë.

Gjithë krahina e Sevasterit, i kanë bërë thirrje të hapur; Të tërhiqet nga kjo luftë e pa principt e këtij pushtetari pa vlera njerëzore, intelektuale dhe qytetare.

Bollë kanë bërë luftën e klasave të fisit, të këtyre monstrave dhe po e vazhdojnë monstrat e "Rilindjes". Banorët e këtyre anëve, bijt dhe bijat, niprit dhe mbesat janë krenar për sfidat që i kanë bërë edhe për 30 vite banorët e këtyre anëve, duke i dhënë shuplaka të njëpasnjëshme monstrave të sistemit, komunist që kanë në shpirt: Urrejtjen, Rrënimin dhe Luftën e Klasave!

Luftën e Klasave, hasmërimin e kanë ngritur dhe rigjallëruar midis njerëzve të një gjaku, nga monstrat pa gjak, të futur deri në gjak!

Të larguarit nga puna prej sektit të "Rilindjes" nga kryetari i emëruar i Bashkisë, Pëllumb Binaj, ish sekretar i byros së partisë, instruktor i Komitetit të Partisë së Punës, evidentohen rreth 150 ish punëtor e nënpunës, saktësojnë punonjës të sektorit të Burimeve Njerëzore.

Të larguarit nga puna prej sektit të “Rilindjes” nga kryetari i emruar i Bashkisë Selenicë P. Binaj, janë në procese gjyqsore.

Shumë prej tyre i kanë fituar këto gjyqe, një fenomen i njohur, sa i dhimbshëm dhe kosto rëndë, për xhepin bosh, të barkëboshve shqiptar, shkaktuar prej pushtetit të grabitur!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat