Racizmi dhe albanofobia serbe nuk ka të ndalur

Opinione

Racizmi dhe albanofobia serbe nuk ka të ndalur

Nga: Adem Bytyçi Më: 27 tetor 2021 Në ora: 19:04
Adem Bytyçi

Bojkotimi i sportistëve kosovar nga shteti Serb për të marr pjesë në një garë në Beograd tregon se shteti serb e ka të pamundur të dalë nga moçali i racizmit dhe albanofobisë.

Krerëve të politikës aktuale të shtetit Serb, iu vije mërzi dhe ndihen të shqetësuar sa herë kërkohet nga ata që shteti tyre të përballët me të kaluarën e tij kriminale anti njerëzore dhe anti shqiptare.

Serbia, as nuk e ka ndryshuar dhe as që e ka ndërmend ta ndryshojë qasjen e saj historike anti kombëtare shqiptare për kundër shpresës së BE-së, dhe ca shteteve mike të Kosovës me ndikim në arenën ndërkombëtare.

Deri më tani, maksima e politikës Kosovare në raport me Serbin raciste dhe albanofobe ka qenë “ngreh e mos këput”.

Përkundër të kundërshtimit të kësaj maksime nga ca politikanë dhe diplomatë shqiptarë me influencë, kjo maksimë duhet të vazhdojë të implementohet në vazhdimin e negociatave Kosovë -Serbi, me shpresën se një ditë do të ketë një marrëveshje paqësore në mes këtyre dy shteteve dhe popujve pas armiqësive shekullore në mes tyre…

Jetëgjatësinë e maksimës “ngreh e mos këputë“ në raport të Kosovës me Serbinë, ani pse ca analist dhe diplomatë shqiptarë nuk pajtohen, e arsyeton doktrina tjetër mbi pasojat e luftës e cila thotë: “Më mirë 100 vite bisedime se një ditë luftë”…

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat