Vota e sovranit është kontratë!

Opinione

Vota e sovranit është kontratë!

Skënder Karaçica Nga Skënder Karaçica Më 6 dhjetor 2021 Në ora: 21:48
Foto ilustrim

Dihet se vota e sovranit në demokraci është kontratë me sovranin shumicë, kështu thuhet në teorinë për vlerat universale të demokracisë.

Gjatë rrugëtimit të këtyre vlerave,kur e kur,dalin sheshit një mal problemesh(shteti shqiptar),sovrani duhet të shqyrtojë kontratën e votës së lirë dhe ndaj atyre, që,po e keqpërdorin dhe po i pengojnë kahet e zhvillimit të gjithmbarshëm,duhen të prishet kontrata dhe kthimi i votës së lirë tek sovrani shumicë(!)

Demokracia si vlerë e njerëzimit ,nuk zhvillohet veçse me fjalë shtërpë, por me trajta të vlerave krijuese dhe të participimit me popujt evropianë dhe në botë...!

Vota e lirë në  demokraci është kontratë dhe ajo mund të prishet të kthehet tek sovrani...!

Çikago,dhjetor të motit 2021

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat