Evropa përballë Kosovës

Opinione

Evropa përballë Kosovës

Nga: Skender Karaçica Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 22:15
Për pakicën ,,hyjnore serbe,,ka kaluar koha e privilegjeve si në kohën e ish-Jugosllavisë!

Në asnjë vend të botës demokratike dhe të lirive njerëzore,organizimet e jetës përmes (lexo:asociacioneve,-v.j.)nuk kanë brenda vetës kompetenca ekzekutive(sic!).

Diplomacia evropiane në Bruksel,karshi Kosovës po përdor kritere të dyfishta(sic!),që,përmes pretendimeve ekzekutive të asociacionit të komunave me ,,shumicë serbe,,(sic!)në Mitrovicë,po bie ndesh me konventën e BE-së për ndarjen në geto të pakicës serbe me popullin shumicë shqiptare në Republikën e Kosovës(sic!).

JO! Asociacioni për komunat me ,,shumicë serbe,,(sic!)me kompetenca ekzekutive!JO! Modeli i një ,,Republika Srbska,,(sic!)në shtetin e Kosovës...!

Evropë,mbaje drejtpeshimin ndaj shqiptarëve dhe Kosovës,ndonëse nuk jemi në shekullin kaluar,kur e kur,ndaj popullit shqiptar në hapësirën e vet etnike në Ballkan,para syve tuaj u grabitën nga fqinjët tokat shqiptare dhe regjimet me radhë të Serbisë bën gjenocid dhe shfarosje në substancën kombëtare(Referencë kërkimore-shkencore të Akd.Mark Krasniqi,-v.j.)

Evropë,populli shqiptar në tokën e vet të Kosovës,shtetin e Serbisë dhe të ish-Jugosllavisë,kurrë nuk  e pati konsideruar për shtet të vetin,por kjo u bë për shkak të pushtimit dhe të (ri)pushtimit të tokës së Kosovës që nga koha e krijimit të krijesës së Jugosllavisë(1918) e deri  në ndarjen përgjithmonë me Serbinë  në vitin 1999.

Asociacioni për ,,shumicën serbe,,(sic!)është synim për të vendosur gangrenën në shtetndërtimin e Kosovës!

Çikago,dhjetor të motit 2021

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat