Popullizëm ideologji e rrezikshme apo mjet strategjik

Opinione

Popullizëm ideologji e rrezikshme apo mjet strategjik

Nga: Mr.Ali Hertica Më: 21 janar 2022 Në ora: 08:54
Mr.Ali Hertica

Partitë popullsite po luajnë gjithnjë e më shumë me ndjenjat e trazirave dhe establishmenti po ankohet për këtë. Popullzimi në zhvillim ngre disa pyetje. Kemi të bëjmë me një fenomen krejtësisht të ri apo ka ekzistuar më gjatë?

Dhe a është popullzimi diçka e rrezikshme apo më mirë një mjet i pafajshëm për të fituar favorin e njerëzve? Gjatë takimit të diskutimit "Politika, Parlamenti dhe Popullzimi" natyra e popullzimit ishte qendrore.

Përfundim: përkufizimi i popullzimit nuk është i qartë, madje edhe partitë jopopulliste e përdorin popullzimin si strategji dhe popullzimi dhe nacionalizmi nuk janë njësoj. Tim Houwen, një filozof i lidhur me Qendrën për Etikën në Universitetin Radboud Nijmegen, vuri në dukje dhe populizmi i tij ka pasur kryesisht një konotacion negativ, që synon të s’kualifikojë politikanët. Houwen identifikoi një sërë problemesh thelbësore me popullzimin. Për shembull, popullistët pretendojnë se janë 'zëdhënës për popullin', por nuk është e qartë se kush është ai 'popull' dhe çfarë dëshiron 'populli'.

Elektorati populist po imiton politikanin popullist. Është e vështirë të pajtohet 'sovraniteti popullor' i predikuar me rregullat e shtetit ligjor. Së fundi, sipas Houwen-it, një 'aspekt meritokratik' luan gjithashtu një rol: në fund të fundit, përfaqësuesit e zgjedhur formojnë një elitë të re në të gjitha rastet, e cila sipas definicionit është në kundërshtim me idealin e predikuar të barazisë.

.Dyshja Koen Vossen dhe Simon Otjes, shkencëtarë politikë në Universitetin Leiden, hetuan nëse popullzimi duhet parë kryesisht si një strategji apo si një ideologji. Sipas Vossen, popullzimi ka anë strategjike dhe ideologjike, të cilat mund të kthehen në demagogji. Prandaj, pikëpamja e tij ishte se ndryshimi klasik midis të majtës dhe të djathtës ende përcakton vendimmarrjen më shumë sesa impulset populliste.

Publiku më pas u përfshi në debat në bazë të deklaratave. Një diskutim i gjallë u ngrit për përkufizimin e popullzimit, për popullzimin dhe nacionalizmin dhe për ngritjen e popullzimit në lidhje me depolarizimin dhe ngritjen e multimedias. Përgjithësisht u pranua se partitë po përdorin gjithnjë e më shumë grupe populliste të njëanshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat