Barometri diplomatik

Opinione

Barometri diplomatik

Nga: Prof.Dr.Mehdi Hyseni Më: 7 maj 2022 Në ora: 20:15
Prof.Dr.Mehdi Hyseni

Së pari, e falënderomë Papa Françeskun e Vatikanit, që e ftoi Myftiun e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Bujar Spahiun të vizitojë Selinë e Shenjtë, më 6 maj 2022.

Gjatë këtij takimi të përzemërt më se “3o minutësh” veç bisedimit të temës qendrore “ Koekzistenca paqësore mes feve dhe  shteteve”, Myftiu i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Bujar Spahiu  pëfitoi nga rasti, që të kërkojë nga Papa Françesko njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Pa dyshim se me këtë takim historik jemi të nderuar të gjithë shqiptarët, sepse për herë të parë në njëqindvjetshin e fundit, Papa Françesko e ftoi Myftiun e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, hoxhën Bujar Spahiu, që të takohet me të në selinë e tij në Vatikan.

Kjo kërkesë e myftiut Bujar Spahiu, drejtuar Papa Françeskut, më gëzoj aq shumë saqë  nuk munda  të përmbahem nga lotët, duke rikujtuar historinë e largët shumëshekullore të tragjedisë së popullit tim, i cili ka luftuar dhe derdhur gjak brez pas brezi për ruajtjen e rrënjëve të identitetit të tij në tokat e veta stërgjyshore pellazgo-ilire.

Takimet e këtilla me Vatikanin janë të domosdoshme dhe të mirëseardhura për  interesat, bashkëpunimin dhe për kohezionin e marrëdhënive tradicionale historike të përbashkësisë  së komuniteteve fetare në Shqipëri.

Një kërkesë të këtillë të myftiut Bujar Spahiu, do të duhej ta bënin edhe përfaqësusit e komuniteti katolik dhe të atij ortodoks në Shqipëri dhe në Kosovë. Konsideroj se, këto kërkesa me një emërues të përbashkët-njohja e pavarësisë së Kosovës (17 shkurt 2008), do të gëzonte mbështetjen e Papa Françeskos, duke qenë se janë me bazë të qëndrueshme historike, politike dhe juridike ndërkombëtare. Këtë të vërtetë e ka phouar edhe Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë, më 22 korrik 2010, se “shpallja e Republikës së Kosovës nuk është në shpërputhje me parimet e së drejtës ndërkombëtare”. 

Papa Klementi XI bëri shumë për  Vatikanin

Ndaj, ka ardhur koha, që sot  Selia e Vatikanit t’i ndihmojë shqiptarët në këkesat e drejta për ruajten e identitetit dhe të vlerave të tyre brenda  hapësirave  gjeopolitike  të Shqipërisë Etnike.  Vatikani ka plotësisht të  drejtë morale dhe ligjore që ta njohë pavarësinë e Kosovës (17 shkurt 2022). Për më tepër, asnjë shtet në botë nuk ka asnjë arsye më të forte dhe më të dokumentuar se Selia e Shenjtë e Vatikanit, që ta njohë Republikën e Kosovës. Në këtë kontekst mjafton të përmendim “PAPA KLEMENTIN XI, i cili ishte me origjinë shqiptare i fisit Kelmend nga Shqipëria. i lindur më 22 korrik 1649  në Urbin, i njohur  me emrin Gjon Françesko Albani (nga një familje e ardhur nga Shqipëria…Në fund tëviti 1700 zgjedhet Papë në fronin e Selisë së Shenjtë të Vatikanit. Gjatë misionit të tij 20-vjeçar kontribuoi shumë në mbrojtjen e të drejtave hyjnore të Kishës Katolike në dimensione ndërkombëtare (Abisini, Afrikë Veriore. Persi, Indi, Japoni,  Kinë, Amerikë Jugore, Meksikë, Kaliforni etj.). Këtë veprimtari të misionit të shenjtë, e dëshmojnë edhe këto dokumente “81 vula/Bullae/, 1412 Letra a Breves, 28 Ligjërata (Homiliae/, dhe 130 biseda /allocutiones/), të dala nga dora e tij e të botuara në 2 vëllime të mëdha”. ( Të Drejtat e Shqipërisë Etnike, Shkodër, 1944, f.296, 300 dhe 301).

Këtë paradigmë të shkëlqyer të Papa Klementit XI, ia rikujtuam me kënaqësi Papa Françeskut të sotëm në krye të Selisë së  Shenjtë , se ka ardhur çasti oportun historik, që shqiptarëve t’u njihet e drejta natyrore, e drejta historike dhe e drejta e vetëvendosjes mbi trevat e Shqipërisë Etnike në Ballkan, jo vetëm në Kosovë.

Mirëpo, zbatimi dhe respektimi i të drejtave të tilla të sipërpërmendura, duhet të fillojë me njohjen e pavarësisë së Kosovës (17 shkurt 2008), tanimë, e njohur nga më se 100 shtete të Kombeve të Bashkuara.

Duke u nisur nga fakti se Papa Françesku është tejet i angazhuar dhe i përkushtuar që çdo vend të planetitt tokësor të mbretërojë bashkëpunimi, paqja, siguria, stabiliteti, tolerance, mirëbesimi dhe koekzistenca e mirëfilltë mes popujve dhe shteteve të ndryshme, zhvillimi dhe barazia ekonomike , solidariteti dhe mirëqenia e përgjithshme, në vend të luftërave dhe shkatërrimit të njerëzimit, së këndejmi,  gjithashtu, do të ishte me interes të jashtëzakonshëm, edhe njohja e pavarësisë së Kosovës nga Vatikani, mbase vendosja e sigurisë dhe e paqes në Ballkan, varet  nga njohja e pavarësisë së Kosovës. Nëse kjo nuk ndodh, që sa më parë të njihet pavarësia e Kosovës nga Këshilli i Sigurimitt  të OKB-së, lufta në Kosovë, do të jetë e pashmangshme nga Serbia agresore dhe gjenocidale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat