Ja sa gjuha shqipe është zyrtare në RMV

Opinione

Ja sa gjuha shqipe është zyrtare në RMV

Nga: Sulejman Mehazi Më: 22 maj 2022 Në ora: 13:16
Sulejman Mehazi

Merreni me mend, Ministri i Punëve të Jashtme i RMV-së shqiptar, partia e tij lavdërohet me zyrtarizimin e gjuhës shqipe, kurse mirënjohjet ndaj shqiptarëve që punojnë e kanë punuar në këtë ministri jepen vetëm në maqedonisht, gjuha shqipe askund, në ofsajd e aut.

Sikur të ishte gjuha shqipe zyrtare atëherë i pari që do dënohej para ligjit do duhej të ishte Ministri shqiptar i Punëve të Jashtme i RMV-së.

Habitemi dhe me mirënjohësit shqiptarë se si i kanë pranuar mirënjohet pa gjuhën e tyre amë, për ata pllakat e mirënjohjeve të shkruara në maqedonisht paskëshan qenë më të vlefshme sesa gjuha e tyre e nënës.

Shkurt e qartë  për mirënjohje e çmime të imëta anashkalojmë gjuhën tonë shqipe, më shumë i duam lavdet, çallamet, mirënjohjet sesa gjuhën tonë shqipe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat