Nderim, dhe përkulje për Vikingun!

Opinione

Nderim, dhe përkulje për Vikingun!

Nga: Hamdi Rafuna Më: 26 qershor 2022 Në ora: 20:55
Ilustrim

Një përulje nderimi nga shqiptarët, në përvjetorin ramjes së Vikingut për Kosovën dhe paqen ndërkombëtare!

“Rrëfimi nxenë vend edhe në Ditën e Paqes, 12.06.1999, sepse aty e kishim Vikingun!

Gjithnjë në shërbim të Aleancës Atlantike, por gjatë shërbimit të tij në ish Jugosllavi, Trond Bolle ishte nënkryetar i një grupi intelegjence nga Norvegjia, i cili furnizonte me informacione Aleancën Veriatlantike (NATO-n)! Këta punonin në cilësinë e gazetarit, humanistit, ushtarakut apo si e donte puna, vetëm e vetëm për të mbërri te informata e caktuar, për kryekreun e intelegjencës e pastaj…..

Bashkpunimi në mes këtij shërbimi me kolegët e anglezo-amerikanë ishte në nivelin me të lartë… por në vitet fundit ky shërbim nga ky shtet i vogël skandinav i kishte befasue vëllezërit e mëdhenjë të MI6 ( Angli) dhe ( Amerikë) CIA me kundër zbulime precize për rajonin e Ballkanit. (fq.128)

Edhe pse kreu i kësaj intelegjence ishte në vendin e vetë, mijëra kilometra larg, punëtorët ekspert të këtij zhanri luftarak bënin punën e tyre në terren.
Puna e tyre ishte e lidhur ngushtë me m’sheftësitë e tyre zbuluese për këtë rajon… detyrat ishin spacifike për persona e formacione të ndryshme ushtarake e paramilitare që vepronin nën ombrellën e kasapit të Ballkanit, Millosheviq.

Lufta e tmerrshme në Bosnje, krimet e Arkanit e të tjerëve të bashkërenditura tinëzisht me politikën e Beogradit bënë që të alarmohen edhe këta ekspertë skandinav të kundërzbulimit me në krye Trond Bolle.
Gjatë qëndrimit në Bosnje, këta infozbulues ushtarak norvegjez u njoftuan në detaje nga ushtarët anglez për krimet e monstrumit – Arkan.
Dhunimet e vajzave (12 vjeçe), masakrimi i tyre ishte kulmi i këtij vandali (fq.124).
Këtij procesi i paraprinte edhe aktakuza për krime të rënda lufte ndaj njerëzimit të pa fajshëm, aktakuzë e ngritur më 1997 nga tribunal ndërkombëtar, por kjo nuk ishte bë publike për faktin se ndiqeshin edhe përkrahësit e tyre! Duhet nxënë këtë monster apo likuidue me çdo kusht “ishte shprehë Trond B”, por krimineli ishte i ruajtur mjaftë mirë dikund në Beogradin e Ri.

Këta të shërbimit në fjalë, ishin të njoftuar në detalje për të bëmat e këtij hajni, vagabondi e krimineli i cili njëherit ishte tepër i frikshëm edhe për vendorët që e kundërshtonin. Arkani edhe pse njihej si ateist prapseprap nuk i mungonte bashkëpunimi me kishën ortodokse serbe – shkruan autori në fq.125.

Lufta ishte e afërt edhe në provincën e Kosovës, represalet s’kishin të ndalur ndaj shqiptarëve nga forcat policore serbe. Njerëzit e lëshonin vendin me të madhe kështuqë edhe në Bosnje kishim mbërri shqiptar të larguar nga Kosova…

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat