BE-ja t’i zëvendësojë Josep Borrellin dhe Miroslav Lajçakun

Opinione

BE-ja t’i zëvendësojë Josep Borrellin dhe Miroslav Lajçakun

Nga: Rexhep Torte Më: 2 korrik 2022 Në ora: 08:22
Josep Borrelli dhe Miroslav Lajçaku

Josep Borell- Shef i BE-së për politikë të Jashtme dhe Miroslav Lajçak-emisar i BE-së në dialogun Kosovë-Seebi, për favorizimin që ia bëjnë Sebisë agresore gjenocidale karshi Kosovëd viktimë, për jo konstruktivitetin dhe jo efikasitetin e tyre në dialogun_Kosovë- Serbi, e kanë konsumuar, denigruar veten dhe domosdoshmëtisht duhet zëvendësuar me dy emra të rinj korrektë e dinjitozë, siç e lyp posti që po e ushtrojnë dhe detyrat dhe obligimet që e kërkojnë.

Vizita e këtyre ditëve e Miroslav Lajçakut- emisarit të BE-së në Prishtinë dhe në Beograd, i ngjante më shumë një propagande të tij personale për tu rizgjëdhur në këtë post, pasi së shpejti i kalon mandati, se sa interesimi i mirfilltë dhe serioz për ta çuar përpara dialogun Kosovë-Serbi.

Edhe Josep Borrell edhe Miroslav Lajçak në punën e tyre në dialogun Kosovë-Serbi, kanë treguar destruktivitet, ngjashëm si paraadhësit e tyre Ketrin Eshton, Frederika Mogherini dhe Johanes Hahn, duke u vënë padrejtësisht në anën e Serbisë agresore gjënocidale dhe në dëm të Kosovës viktimë.

Kryeminitri Albin Kurti me ardhjen e tij si kryenegociator i Kosovës në dialogun Kosovë-Serbi, që në takimin e parë në Bruksel, u tregoi të dyve se nuk mund ta vazhdojnë më lojën e tyre tinzare, duke vendosur rendin e ditës së takimeve në Bruksel në konsultim vetëm më Serbinë dhe duke mos e përfillur Kosovën si palë të barabartë negocuese.

Kryeministri Albin Kurti në mënyrën më të efektshme dëshmoi se din t’i dalë zot Kosovës në të drejtën dhe të vërtetën e saj, dhe se qasja e sojit të Hashim Thaçit, Isa Mustafës, Edita Tahirit, Skender Hysenit dhe Avdullah Hotit ka marrë fund njëherë e përgjithmmonë.

As Josep Borrell dhe as Miroalav Lajçak, nuk e kririkuan asnjëherë Serbinë kriminale për struktutat paralele serbe në Veri të Kosovës, për krimin e organizuar dhe kontrabandën në Veri të Kosovës, për bllokimin e rrugëve, për sulmet e bandave krimianle serbe ndaj policisë së Kosovës që përpiqet për vendosjen e rendit dhe të sigurisë, për mospagesën e rymës, të ujit dhe të shërbimeve komunale nga serbët tashmë 20 vite në Veri të Kosovës, për diskriminimin që u bëhej shtetasve të Kosovës me targat e automjeteve dhe me dokumentet e identifikimit gjatë kalimit të kufirit për në Serbi.

Joseph Borrell dhe Miroslav Lajçak asnjëherë nuk e kritikuan Serbinë kriminale për kolonizimin që po e bën në Veri të Kosovës, duke ndërtuar koloni serbe, ku në shtëpi të reja e të mobiluara po i vendosën serbët që asnjëherë më parë nuk kanë banuar në Kosovë, ndërsa Serbia i ka dëbuar me force më shumë se 14 mijë shqiptarë autoktonë nga trojet shqiptare në Veri të Kosovës.

Josep Borell dhe Miroslav Lajçak asnjëherë nuk e kritikuan Serbinë kriminale për gjëndjen e vështirë të shqiptarëve në Luginën e Peshevës, të cilët i janë nënshtruar një presioni të madh të shoqëruar edhe me fshirjen nga evidence të shqiptarëve nga librat e amzës, vetëm e vetëm që t’i detyrojnë të largohen nga trojet denbabaden shqiptare.

Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak të vetmin refren e kanë krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, për të krijuar një Republika Sepska edhe në Kosovë, sipas dëshirës së Serbisë kriminale dhe të Rusisë Kriminale.

Qeveria e Kosovës mbi bazën e këtyre konstatimeve të sipërtheksuara, pas vizitës së Miroslav Lajçakut në Prishtinë këtyre ditëve mori vendimin historik të reprocitetit më Serbinë kriminale lidhur më targat e automjeteve dhe me dokumentet e identifikimit, që duhet t’i përmbushin serbët gjatë kalimit të kufirit për në Kosovë.

Aleksandër Vuçiq-Presidenti i Serbisë pas këtij vendimi reagoi ashpër, dhe i lazdruar edhe nga tolerimi që I bëhet Serbisë kriminale për mosvenmdosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, duke thënë se, “ Kosova planifikon një sulm të përgjithshëm në Veri të Kosovës më 1 tetor, kur duhet të fillojë të zbatohet ky vendim. S’ka dialog më Prishtinën”, tha Vuçiq.

Çfarë hipokrizie mshtruese, kur dihet se sipas Kushtetutës së Kosovaë pakica serbe në Kosovë i gëzon të drejtat dhe liritë më shumë se çdo pakicë tjetër në botë.

Miroslav Lajçak, deklaroi se, “Në marrëdhëniet Kosovë-Serbi është krijuar “një situatë e re”, që i ka ndryshuar planet dhe temat e vizitës s’ime në Kosovë”. Sipas Miroslav Lajçakut, “ Zgjidhjet duhet kërkuar përmes dialogut e jo permes konfromntimit”.

Çfarë deklaratë naïve dhe e nbrapshtë, kur dihet se Kosova për këtë vendim ka plotësisht të drejtë për funksionimin dhe ruajtjen e shtetësisë së saj, për çka kanë qenë të informuar paraprakisht tërë shtetet e QUINT-it.

Edhe BE-ja, edhe Serbia edhe Josep Borrell, edhe Miroslav Lajçak duhet ta kenë kuptuar se Kosova është çliruar para 23 viteve, dhe është shpallur shtet i pavarur e Sovran para 14 vitesh, se Kosova shtet është njohur nga më shumë se 100 shtete të botës.

Për zgjidhjen e drejtë të dialogut Kosovë-Serbi lypset diplomat korrekt dhe autoritativ siç ishte Riçard Holbruk i SHBA-ve, në mbrojtje të së drejtës për Kosovën, e jo pro serbë si Jon Bolton, Mathew Palmer, Richard Grenell, apo si enisarët pro serbë të BE-së Ketrin Eshton, Frederika Mogherini, Johanes Hahn, Josep Borrell e Miroslav Lajçak, favorizues të Serbisë kriminale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat