Kosova po zbrazet

Opinione

Kosova po zbrazet

Nga: Hysni Gashi Më: 14 gusht 2022 Në ora: 13:05
Hysni Gashi

Mbi 2.000 qytetarë kanë hequr dorë nga shtetësia e Kosovës vetëm në këtë vit. Ky është alarmi më i madh e më i rrezikshëm që po i kanoset vendit.

Teksa krejt kjo po ndodh nga papërgjegjsia dhe mos disa e politikanëve tanë.

Faktorët:

1.Kriza ekonomike dhe ajo sociale dhe rritja e pakontrulluar e çmimeve.

2.Ligji i pagave dhe ngritja e tyre.

3.Ligji i punës dhe siguria e punëtorëve.

4.Oligarkët bosë të lidhur ngusht me çdo pushtet edhe me ketë të tanishem që punëtorët i keqpërdoren dhe po i keqpërdorin si skllevër.

5.Shëndetësia, Gjyqësia, siguria fragjile e degraduar.

6.Politikanët tanë në nivelin lokal e atë qendror multi-milioner që e varfëruan qytetarin e po e varfërojnë akoma.

Me ç’rast këto janë vetëm disa faktoret që vendi po zbrazet dhe shpresa e tyre tanimë është vetëm se si ta sigurojë një vizë për të ikë nga këta faktorë.

Ndërkohë merremi me çështje të kota në vend se të debatohet për këta faktor e për cilësinë në Arsim merremi a të lejohet shamia a jo, kur dihet se nën moshen 18 vjeçare as që do të duhej të ishte temë e diskutimit për ketë çështje e aq me pak nga Qeveria.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat