Të vihet pika mbi “i”

Opinione

Të vihet pika mbi “i”

Nga: Idriz Zeqiraj Më: 30 janar 2023 Në ora: 18:57
Autori Idriz Zeqiraj

Shumësia e medieve, mirë të paguara nga banda e bashkuar PAN, janë në një sulm frontal, kundër Qeverisë Kurti, pozitës aktuale. Njëri nga eksponentët e PAN-it, deklaroi se "Lëvizja Vetëvendosje është një shtëpi “budallë!" Dhe, si në "kor bretkosash", horrakët PAN-istë, e përsërisin, si refren koral. Zhurmim të shtuar, këtij slogani, i japin horrakët analistë, më saktë, banalistë.

Zakonisht, paneli debatues është "etnikisht i pastër", lehaqenër të paguar, që vetëm shpifin, nxijnë Kurtin me qeverinë e tij. Por, ractisë të jetë një i VV-së dhe shumë rrallë dy. Moderatorët provokojnë me pyetje, por, nuk ndërhyjnë, kur debati zjarrmon me etiketime fyese e shpifje monstrume për pozitën aktuale.

Sloganit se "LVV është një shtëpi budallë", LVV i përgjigjet me sloganin e saj se Pronto mafia, përkatësisht, "PAN-i janë një shtëpi hajnash, kontrabandistësh, kriminelësh, tradhtarësh".

Për ta saktësuar se kush nga palët kundërthënse, në konflikt, ka të drejtë dhe kush i gabuar, ka ardhur koha "të vihet pika mbi "i". Dhe, kjo është fare e thjeshtë: Të organizohen sondazhe serike, kombëtare dhe ndërkombëtare, të përkufizuara në dy pyetjet vijuese:

1) Cila nga akuzat qëndron: "LVV është një shtëpi budallë", akuzë e bandës PAN apo "PAN-i është një shtëpi hajnash, kontrabandistësh, kriminelësh, tradhtarësh" - akuzë e LVV për Pronto mafinë - PAN?

2) Kush e shkatërroi, realisht, Kosovën, duke e vënë në pikëpyetje edhe ekzistencën faktike të shtetit të Kosovës?

Një anketim, një sondazh masiv e serioz, do ta "vinte pikën mbi "i", duke dëshmuar se kush ka të drejtë nga palët kundërthënëse, përkatësisht, cili nga dy sloganet gëzon qytetarinë e së vërtetës? Dhe, kjo provë do të vlente më shumë se sa mijëra debate tendenciozë të qëllimshme e, tërësisht, dizinformative, për qëllime të ulëta politike dhe elektorale.

Lë të shpresojmë se ende ka gazetarë dhe medie, që duhet të krijojnë një standard të ri, për ta luftuar gënjeshtrën, duke e vënë përballë të së vërtetës.

Pas përgjigjes publike, në këto dy pyetje, si bazë për të zbuluar të vërtetën, nga këto dy palë kundërthënëse, përkatësisht, LVV apo Pronto mafia - PAN, edhe pse është - një e fshehtë publike -, këndellja e opinionit gjithë shqiptarë dhe më gjerë, do të ishte plotore dhe gjërat do të ndryshonin, duke u angazhuar të gjithë shqiptarët, për të shpëtuar atë që mund të shpëtohet.

Urojmë për mirëkuptim dhe veprim të të gjithë atyre, të cilët Kosovën e duan me mendje e zemër!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat