SHBA, BE dhe ju shtetet e QUINT-it, edhe gjenerali Wesley Clark është kundër Asociacionit serb

Opinione

SHBA, BE dhe ju shtetet e QUINT-it, edhe gjenerali Wesley Clark është kundër Asociacionit serb

Nga: Rexhep Torte Më: 10 qershor 2024 Në ora: 17:26
Autori Rexhep Torte

Gjenerali Ëesley Clark i cili në vitin 1999 e udhëhoqi fushatën ajrore 78 ditore të NATO-s kundër caqeve serbe, duke e deryryar ushtrinë serbe të tërhiqet nga Kosova, gjatë qëndrimit të tij në Kosovë më rastin e 25 vjetirit të çlirimittë Kosovës për “Radio Evropa e Lirë” më 10 qershor 2024 deklaroi se, “është më mirë për të gjithë rajonin nëse nuk e shtyjmë Asociacionin, por në vend të tij të punojmë që qeveria e Kosovës dhe Qeveria e Serbisë t’i normalizojnë marrëdhëniet diplomatike. Serbia është një magnet që i tërheq ambiciet imperialishte rusë në Evropë. Serbia nuk do paqe dhe Kosova nuk do pavarësi të nënshtruar”.

Duke u përgjigjur lidhur me ndalimin e dinarit në Kosovë, gjenerali amerikan Wesley Clark, deklaroi se, ”Mendoj se të vazhdohet t’i hapet eksktraterritorialitetit në veri të Ibrit është jashtëzakonisht e dëmshme për ardhëmerinë e popullit të Kosovës. Ajo që dimë historikisht, është se komunitetet serbe kanë qenë të lidhura me Kishën Orthodikse Serbe, e kanë përdorur atë si bastion dhe si pikë qëndrore për rebelim, shtypje dhe agresion”, tha veç tjerash gjenerali Wesley Clark. Për “Radio Evropa e Lirë”.

Kjo tregon se Antony Blinken, Derek Cholet, James O’Brien, Gabriel Escobar, Cristopher Hill, Jeffrey Hovenier, Joseph Borrell dhe Miroslav Lajçak, shtetet e QUINT-it dhe ambasadorët e tyre që insistojnë në themelimin e Asociacionit serb në Kosovë, as nuk e njohin më mirë se gjenerali amerikan Ëesley Clark gjendjen në Kosovë dhe as nuk dëshirojnë të mendojnë me mendje e logjikë të shëndoshë.

“Bota Serbe” është varr që do t’i përbijë vetë serbët

Krimineli Aleksandër Vuçiq-presidenti i Serbisë dhe krimineli Millorad Dodik-presidenti i Republika serpska, më 8 qershor 2024 në Beograd e mbajtën të shtuquajturin “Kuvend gjithë-serb”, me moton “Një komb, një kuvend” duke u munduar t’i japin karakerin e një feste të madhe serbe.

Në këtë “Kuvend gjithë-serb” përveç kriminelit Aleksanër Vuçiq-presidentit të Serbisë dhe kriminelit Millorad Dodik-pesidentit të Republika Serpska-entitetit në Bosnjë e Hercegovinë, morrën pjesë dhe Patrijarku Porfirije-kreu IKishës Orthodokse Serbe, Ivida Daçiq, Aeksandër Vulin dhe udhëheqës tjerë të Serbisë dhe Republika Serpska si edhe rë ftuar tjerë. Ky Kuvend u organizua dhe u mbajt me retorikën absurde mashtruese “Rrezikimi i popullit serb dhe shkak për këtë ishte miratimi në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së i Rezolutës për gjenocidin serb në Srebrenicë në vitin 1995. Kjo Rezolutë që u miratua më 25 maj 2024, e shpalli 11 korrikun Ditë Ndërkombëtare të Përkujtimit të gjenocidit serb në Srebrenicë duke e dënuar mohimin e gjenocidit dhe glorifikimin e kriminelëvë serbë të luftës.

Serbia gjenocidale dhe krimineli Aleksandër Vuçiq para miratimit të kësaj Rezolute në Asamblenë ë OKB-së bënë një fushatë të gjërë dhe agresive propagabdistike që kjo rezolutë të mos miratohej.

Kjo Rezolutë për gjenocidin serb në Srebrenicë u miratua me 84 vota, ku 19 shtete votuan kkundër, ndërsa ndërsa 68 shtete abstenuan. Kjo për arsye se një pjesë e madhe e shteteve nuk ishin të informura sa duhet dhe u bënë pre e kësaj propagande mashtruese serbe, ecila pati ndikim sidomos te shtetet e Lëvizjes së vendeve gtë painkuadruara të cilën e themeluan Tito-Nehru dhe Suharto, dhe u bënë pre edhe e parave që u dhuroi Serbia gjenocidale.

Serbia hapur kundër dialogut Kosovë-Serbi, alarm për ndëkombëtarët

E ashtuquajtura Deklaratë për mbrojtjen e të drejtabe kombëtare dhe politike dhe të ardhmen e përbashkët të popullit serb që u shpall më 8 qershor 2024 ne Beograd ka 45 pika, ku thuhet se “Populli serb përfaqëson një entitet unik, emri i popullit është një dhe se nuk mund të ndryshohet”.

I ashtuquajturi Paramenti gjithë-serb” deklaroi se “Kosova është pjesë e patjetërsueshme e Serbisë dhe insiston që të përdoret emir i plotë Kosovë e Metohi”. Parlamenti gjithë-serb nuk e mbështeti Rezolutën për Srebrenicën që u votua në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Krimineli Aleksandër Vuçiq me këtë rast deklaroi se, “Nuk do të lejoj kurrë që Kosova të mbetet pa emër e mbiemër dhe pa shtet seb, sado e vështirë që të jetë. Ne jemi ndoshta kampionë në numrin e luftërave ë kemi bërë n shkullin e 20-të”. Kjo deklaratë e dëshmon qartë politikën gjenocidale ekspansionishte të Serbisë dje dhe sot.

Shprehja filozofike popullore “Mendjemadhësia është zavalli kokës” është pëgjigja më e mire për Repblikën e Serbisë dhe për, Repubika Serpska si edhe për tërë serbët në përgjithësi.

Serbët janë kancer i Ballkanit dhe në mjesësi thuhet se ndërhyrja kirurgjike ndaj kancerit duhet kryer me kujdes dhe vendi I infektuar me këtë sëmundje duhet të pastrohet mirë, ndryshe kanceri përtërihet dhe ta merr jetën.

Kjo dëshmon dhe tregon se kriminelët AleksamdërVuçiq, Ivica Daçiç, Aleksandër Vulin e Millorad Dodik, është dashur moti të arrestohen dhe të jenë prapa grilave.

Tani jemi në sheullin e 21 dhe e kemi lënë pas nesh shëkullin e gjashtë kur hordhitë e egra serbë erdhën nga Karpatet në Ballkan dhe me vrasje e masakrime ndaj llirëve paraardhës të shqiptarëve u ngulitën në trojet Ilire.

Serbia gjenocidale dhe serbët gjenocidalë janë mbeturinë e hordhive të egra që erdhën nga Karpatet dhe “Botën Serbe” duhet ta kërkojnë te Karpatet te Rusisiae, e jo në Ballkan dhe sidomos në trojet denbabaden shqiptare, sepse shqiptarët janë kombi më autokton në Ballkan.

Serbët nuk kanë kombësi dhe as taban trashigimie kulturore tradicionale. Shteti serb është shtet artificial dhe serbët e sotëm janë surrogatë të përzier, ë cilët të barbashkët e kanë egërsinë, luftërat dhe okupimet e popujve tjerë për t’i zaptuar territoret e huaja. Në historinë serbe nuk ekziston asnjë periudhë kohore ku ka dominuar paqja.

Më shumë se 20 vite serbët nga Serbia janë duke blerë qindra vajza shqiptare nga Shqipëria për dhëndurër serbë duke paguar nga 2-3 mijë euro për secilën femër shqiptare. Këto femra shqiptare tashmë kanë lindur me qindra fëmijë surrogatë serbë.

Kjo ka mundësuar edhe vizitat e shpeshta të ndërsjella të familjeve të miqësuara dhe rrezikun e infiltrimit të agjentëve dhe të spiunëve serbë në Shqipëri.

Ne shqiptarët që i takojmë brezit të tretë jemi dëshmirtarë tëregjimit autokrat serb nën ombrellën e ish Jugosllavisë të Titos, ku shqiptarët në vazhdimësi arrestoheshin, burgosëshin dhe dënoheshim me dënime drakonike. Shëmbuj të tillë ka me mijëra, duke filluar nga Nexhat Agolli, Xhafer Kodra, Adem Demaçi Teki Dervishi, Ukshin Hoti e shumë e shumë intelektualë dhe patriotë shqiptarë, që regjimi titist e Rankoviqian nuk i lejoi ta jetojnë të lirë dhe me dinjiitet jetën e tyre.

Ne shqiptarët e brezit të tretë patëm fatin e keq t’i përjetojme edhe luftërat gjenocidale në fundshekullin e 20-të që i shkaktoi krimineli Sllobodan Millosheviq me soldateskën e tij Ratko Mlladiq, Aleksandër Vuçiq Ivica Daçiq dhe Aleksandër Vulin.

Kjo nismë e “Botë Serbe për t’i rrezikuar shtetet e pavarura të Ballkanit do të pësojë fijasko, sepse tashmë në Ballkan është e pranishme NATO, e para, e dyta serbët nuk mund të maten me tërë shtetet që mendon t’I rrezikojë dhe e treta pa marrë parasysh armatimet që po i blen, Serbia, nuk ka serbë të të paster, dhe hungarezët, boshnjakët, shqiptarët e romët që jetojnë në serbi nuk janë naivë që të luftojnë për çmendurinë serbe.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat