Astrit Haliti - veprimtar në Gjeneratën e Republikës 

Sporti

Astrit Haliti - veprimtar në Gjeneratën e Republikës 

Nga: K.Goca Më: 11 mars 2021 Në ora: 20:20
Astrit Haliti - veprimtar në Gjeneratën e Republikës 

Si çdo sport tjetër edhe noti ishte në situatën me të rëndë në vitet e 90-ta, duke u ballafaquar me vështirësi të mëdha dhe me regjimin kriminal serb.

Edhe noti si çdo sport tjetër, zhvilloi veprimtarinë e saj dhe asnjëherë nuk u dorëzuan përkundër presioneve dhe kërcënimeve nga milicia serbe.

Astrit Haliti, atëkohë notar e veprimtar, ndihet krenar që sado kudo i takoi asaj periudhe të Gjeneratës së Republikës. Edhe ai si çdo shqiptar sakrifikoi për sport. 

Image

Astrit Haliti si notar, i rrumbullakësuar me shenjë

“Sigurisht ishte shumë vështirë. 

Me iniciativë të Mehdi Jasharit dhe Habib Azemit e Klubit Orllani dhe Besa, e disa dashamirëve kemi themeluar Federatën e Notit të Kosovës. 

Në at vit është mbajt Kampionati në Malishevë dhe Maratona ne Orllan te liqeni i Batllavës”, thotë Haliti për gazetën kombëtare “Bota sot”.  

Haliti sot është sekretar i përgjithshëm i Federatës së Notit të Kosovës, ndërsa emocionohet kur kujton atëkohë të viteve të 90-ta, sakrificën e shumë djemve dhe vajzave, që mbajtën gjallë sportin në vitet e rezistencës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat