Amerikani i habitur nga Kosova, ja arsyeja

Sporti

Amerikani i habitur nga Kosova, ja arsyeja

Më: 12 maj 2021 Në ora: 22:13
Amerikani i habitur nga Kosova, ja arsyeja

Jim McLaughlin është trajneri amerikan, që i është bashkuar Kombëtares së Finlandës në volejboll.

Në ballafaqim me Kosovën, ai u impresionua nga zhvillimi i Kosovës dhe përgatitja që i ka bërë ekipit kombëtar, përzgjedhësi Lorik Ilazi.

McLaughlin është shpallur trajneri më i mirë në SHBA në vitin 2004 dhe ka fituar dy tituj të kampionit në NCAA.

Vlerësimi nga trajnerë të kalibrit të tillë, është pasqyra e Kosovës së vogël, që po bën hapa të mëdhenj në arenën ndërkombëtare.

Amerikanit i pëlqen puna që bën Lorik ILazi.

“Nuk dinim shumë për Kosovën, por i studiuam ata, shikoja filmimet, i përcillja dhe i vëzhgoja sistemin, se si lëvizin dhe si e shohin lojën. 

Dhe jam i mahnitur. Ata bëjnë gjëra të mira, sepse janë mësuar mirë, kur shikon një ekip se si lëviz, si përgjigjet në situata dhe si luan, ju mësoni edhe për trajnerin e tyre. Dhe unë nuk dija asgjë për Lorikun, por isha i impresionuar me atë çka kam parë në xhirime. 

Ai ka disa lojtare të vogla, por ato luftojnë dhe kanë personalitet të madh dhe zemër të madhe, çka edhe e kërkojmë. Por ato nuk janë të mëdha dhe nuk kërcejnë sikur lojtaret e ekipeve tjera por janë të shkathëta dhe luajnë lojën ashtu si do duhet luhet nga të gjithë”, tha mes të tjera McLaughlin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat