Arifi reagon ashpër ndaj FKK-së: Rregullore të turpshme, tani kanë pëlcitur skandalet  

Sporti

Arifi reagon ashpër ndaj FKK-së: Rregullore të turpshme, tani kanë pëlcitur skandalet  

Nga: Kemajl Goca Më: 23 janar 2022 Në ora: 19:09
Arifi reagon ashpër ndaj FKK-së: Rregullore të turpshme, tani kanë pëlcitur skandalet  

Ka kohë që ka përçarje në sportin e karatesë në Kosovë. Dje ka pasur kundërshtime edhe me rastin e shpalljes së karateistit më të mirë për vitin 2021.

Herolind Nishevci, fitues i medaljes së bronztë në Kampionatin Evropian, u anashkalua dhe nuk zgjodh më i miri! Nishevci i treti në Evropë, por me kriteret e Komisionit të Federatës së Karatesë së Kosovës, ai nuk e meriton të jetë më i miri por vetëm i treti në mesin e më të mirëve.

Ish kryetari i Federatës së Karatesë së Kosovës, Fadil Arifi, ka reaguar ashpër, duke i quajtur rregullore të turpshme. 

“Gjatë mandatit tim si president i FKK 2012-2016 prioritet kam pas anëtarësimin e FKK në të gjitha nivelet. E krahas saj prioritet mbi prioritete ka qenë përfaqësimi dinjitoz në gara ndërkombëtare duke filluar nga ato botërore e më poshtë. Fatbardhësisht u kthyem edhe me medalje e për ne ishin historike.

Edhe pse arritëm rezultate ishim cak i sulmeve nga të gjitha anët nga trajner e udhëheqës të klubeve të cilëve nuk u interesojnë rezultatet kulmore nga rrafshi ndërkombëtar. Gjatë kësaj kohe patëm nxjerr kritere meritore për sportistët e vitit. Rezultati i arritur më i lartë ndërkombëtar i fshin të gjitha rezultatet e tjera. Pas çdo shpallje kishte pakënaqësi nga disa trajner të cilët përveç rezultateve të mahallave nuk kishin të tjera. Ata ishin më të zëshmit, bënin zhurmë se vetëm garuesit e një klubi (Iponit të Prishtinës) po shpërblehen për çdo vit.

Menjehere pas zgjedhjeve në FKK , Bordi i Ri nxori rregullore te reja e që ishin skandaloze, sukseset ndërkombëtare ishin të parëndësishme, e rëndësi u dhanë medaljeve të pa vlerë vendore, gara mahallash, e turne lokale, me një kundërshtar a pa te, me rëndësi me qenë medalje. E gjitha kjo për të mbuluar pa aftësitë e trajnerëve, për të mashtruar prindërit, për të mashtruar sponsoret e Drejtoratet e Sportit të komunave me rezultate të pa vlerë.

Kriteret i ka nxjerrë Bordit i FKK-së, për t’i kënaqur trajnerët e dobët, të cilët nuk kane pasur kapacitete për të nxjerrë garues për garat ndërkombëtare.

Po në fund të vitit 2017 Komiteti Olimpik i Kosovës shpalli Herolind Nishevcin sportist viti (me Majlindën) ndërsa Federata e Karatesë e Kosovës as ne mesin e 10 më të mirëve (ishte i 5 në Evropë dhe i 8 në radhitjen botërore). Përkundër pakënaqësive tona bordi i FKK kënaqej me këtë vendim dhe fërkonte duart për dëmet që ja bënin Ipponit. Kjo ka vazhduar deri sot. Fituesit e medaljeve ndërkombëtare, Premiere Leagueve e tjera nuk patën vlerë për disa drejtues të Federatës së Karatesë se Kosovës.

Lista e përpiluar me rastin e Shpalljes së më të mirëve për 2021 është skandaloze por e ka një anë të mirë për momentin.

Ajo tregon gjendjen e rëndë që e ka kapluar këtë federatë dikur me nam.

Mbi 1 milion euro u derdhen nga Ministria e Sportit në këto pesë vite për të arrit rezultate e ato nuk po vlerësohen.

Lista e përpiluar është kulm i padrejtësive ndaj disa sportistëve por edhe klubeve pikërisht nga drejtuesit që janë brenda bordit.

S’kam asgjë personale dhe as nuk e apostrohoj të përzgjedhurën por kjo si bën nderë as asaj.

S’janë rezultate kurrfarë ato të arritura në një konkurrencë me medalist evropian por edhe me plasman botëror.

Si është e mundur që të anashkalohet Nishevci i bronztë ne evropian dhe ne ekipore i 7-ti në botë. Si mund të mos i prij më të mirëve kur deri ne fund ishte kandidat serioz për LO .

Mandej si është anashkaluar e bronzta Diellza Sejdijaj ne U 21 nga evropiani.

Po ashtu si të anashkalohet Elhami Shabani me rezultate kulminante, me plasman te shkëlqyeshëm në botëror e evropian, Premier League e ballkanik. 

Mandej këtu hyn para asaj që është përzgjedhur edhe Fortesa Orana shume e suksesshme nga garat e vlefshme ndërkombëtare, kandidate edhe për LO.

Mandej Njomza Ibrahimi e Behije Mustafa. Ylli Cenaj e Albinot Selmani.

Po ashtu Betim Maliqi e edhe shumë të tjerë që shkëlqyen në gara të rëndësishme ndërkombëtare.

Nuk mund të shpallet sportiste e vitit për senior garuesja me rezultate të lodhëta nga U 21. Me rezultate të "mira" pa konkurrencë në Kosovë e në gara jashtë vendit e fundit ne mesin e 27 apo 30 garuesve.

Garuesja apo garuesit e përzgjedhur s’kanë faj. Fajin e kanë ata që i kanë lejuar këto rregullore të turpshme, fillimisht të nxjerrura siç ceka më lartë për të ndëshkuar dominimin e Ipponit por tani kanë pëlcitur skandalet  dhe po tregojnë se Federata e Karatesë e Kosovës është në gjendje të rëndë. Është katandisur nga mos dija e injoranca por tek tani po preken pasojat. 

Nuk arritëm të dërgojmë karateistë në Tokio. Jo që s’patëm potencial e pare. A e dini pse? Sepse dominuan personat që s’ja ditën vlerën rezultatit ndërkombëtar dhe nuk mundën ta paramendojnë që të gjithë janë të Ipponit. Historitë i dini se si kanë shkuar.

Nuk do të mbesin të pa trajtuara dhe ata që kanë kontribuar padyshim do të skuqen një ditë.

Përfituesit, senseja e shihana të vetëshpallur, nga këto marifetlleqe si kjo e shpalljes se sportistit të vitit që nesër do ti kesh para dyerve te Drejtorateve te Sporteve. Me diploma në dorë. Me diploma për rezultate zero vlerë do të zbrazin buxhetet e komunave sikur deri me sot në dëm te atyre qe sollën suksese.

Ndërsa ata që nuk u vlerësuan, se kanë vështirë. Janë regjur tashmë. Fatbardhësisht emrat e tyre vetë i kanë skalitur ne faqe të ndritshme të karatesë ndërkombëtare”, thotë Arifi për gazetën kombëtare “Bota sot”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat