Medalistët botërorë të sporteve olimpike

Sporti

Medalistët botërorë të sporteve olimpike

Më: 24 maj 2022 Në ora: 12:11
Medalistët botërorë të sporteve olimpike

Medalja e bronztë e Donjeta Sadikut në Kampionatin Botëror të Boksit për Femra, ishte historike për boksin e Kosovës, por jo edhe për sportin tonë. Boksierja jonë u ngjit në podiumin e kategorisë deri në 60 kilogramë, duke hyrë në mesin e sportistëve me medalje botërore për seniore.

Medalja e saj ka quar në tetë numrin e sportistëve tanë që janë ngjitur në podiumin botërorë. Më së shumti janë nga xhudo, të cilës i prinë Majlinda Kelmendi. Kampionia olimpike Rio 2016, ka dy medalje të arta botërore në vitet 2013 dhe 2014, si dhe një të bronztë në vitin 2019.

Të bronztë nga viti 2019 kanë edhe xhudistet tjera, kampionia olimpike, Distria Krasniqi dhe Loriana Kuka, kurse Nora Gjakova të njëjtën medalje e ka fituar vitin e kaluar, rreth një muaj para se të bëhet kampione olimpike në Tokio 2020. 

Image

Nga sportet tjera, medalist botëror është edhe karateisti Herolind Nishevci. Edhe pse karate nuk është sport olimpik, ai medaljen e bronztë e kishte fituar në tetor të vitit 2016, kur karateja ishte në programin e Lojërave Olimpike për Tokio 2020. Nishevci mbetet sportisti i vetëm nga konkurrenca e meshkujve, me medalje botërore nga sportet olimpike.

Kosova numëron edhe medalje tjera botërore, por jo nga sportet olimpike, si bodybuildingu sporti universitar, e-sporti etj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat