Finalja e madhe e Australian Open

Tenis

Finalja e madhe e Australian Open

Më: 30 janar 2022 Në ora: 09:20
Rafael Nadal

Sot do të zhvillohet finalja e madhe e Australian Open në konkurrencën e meshkujve.

Kjo finale do të vërë përballë dy tenistët që shkëlqyen në këtë turne, spanjollin Rafael Nadal dhe rusin Daniil Medvedev.

Për të prekur finalen, Rafael Nadal e mposhti 3:1 në sete në gjysmëfinale italianin Berrettini, që është bartësi numër shtatë në botë.

Në anën tjetër, Daniil Medvedev pati punë më të vështirë, pasi u përballë me grekun, Stefanos Tsitsipas, të cilin e mposhti 3:1 me sete.

Momentalisht, Nadal është në vendin e gjashtë në botë, kurse Medvedev i dyti.

Nëse fiton sot Nadal, atëherë ai do të shkonte në 21 GrandSlame të fituar, më shumë se çdokush tjetër.

Ndeshja fillon nga ora 9:30 me kohën tonë lokale. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat