Federer vendos rekordin e jashtëzakonshëm

Tenis

Federer vendos rekordin e jashtëzakonshëm

Më: 29 mars 2022 Në ora: 13:40
Federer vendos rekordin e jashtëzakonshëm

Tenisti zviceran Roger Federer nuk luan që prej korrikut 2021, kur u eliminua nga grand slam i Wimbledon.

40-vjeçari nga Bazeli aktualisht ndodhet në vendin e 27-të të renditjes botërore, me 1665 pikë. Falë këtij pozicioni, ai ka vendosur një rekord historik.

Ai është tenisti i vetëm që ka qëndruar gjithnjë në “Top-30” në 20 vitet e fundit. Zvicerani ka bërë debutimin e tij në “top-30” në vitin 2000, kur u rendit në vendin e 25-të pas finales së humbur në turneun e Bazelit atë vit.

Që nga ai vit, Roger Federer ka qëndruar gjithnjë në “top-30”, për 1.114 javë, duke konfirmuar se është një kampion. Në karrierën e tij, zvicerani ka fituar 103 turne, nga të cilët 20 grand slam dhe 28 turne Masters.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat