Përcaktohen çiftet çerekfinaliste

Tenis

Përcaktohen çiftet çerekfinaliste

Më: 31 maj 2022 Në ora: 13:41
Përcaktohen çiftet çerekfinaliste

Surprizat e para për meshkuj në grand slam të Roland Garros kanë ardhur në ndeshjet e fundit të raundit të katërt. Nga gara për titull janë larguar numri 2 në botë, rusi Daniil Medvedev dhe numri 5, greku Stefanos Tsitsipas.

Medvedev u mund 3-0 (6-2, 6-3, 6-2) nga kroati Marin Cilic, në një ndeshje të dominuar nga ky i fundit. Ndërsa Tsitsipas u mund 3-1 nga danezi Holger Noedskoc Rune (7-5, 3-6, 6-3, 6-4), në një sfidë ku greku zhgënjeu në fushë.

Në çerekfinale shkon edhe rusi Andry Rublev, që përfitoi nga tërheqja e italianit Sinner, i dëmtuar, kur rezultati i seteve ishte 1-1. Avancon më tej edhe norvegjezi Casper Ruud, numri 8 në botë. Ai mundi 3-1 polakun Herbert Hurkacz (6-2, 6-3, 3-6, 6-3).

Te femrat, numri 1 në botë, polakja Iga Swiatek, mundi 2-1 me përmbysje kinezen Qinëen Zheng (6-7, 6-0, 6-2). Më tej avancojnë edhe rusja Daria Kasatkina (2-0 ndaj C.Giorgi), amerikania Jessica Pegula (2-1 ndaj I.Begu) dhe rusja Veronika Kudermetova (2-1 ndaj M.Keys).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat