Jabeur e Kontaveit debutojnë me fitore

Tenis

Jabeur e Kontaveit debutojnë me fitore

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 12:31
Emma Raducanu

Ka nisur në Londër grand slam i Wimbledon, teksa janë luajtur ndeshjet e para të raundit të parë.

Tenistja vendase Emma Raducanu (numri 10 në botë) e nisi me fitore këtë turne, duke mundur 2-0 (6-4, 6-4) belgen Van Uytvanck. Fiton edhe tenistja tuniziane Ons Jabeur, numri 3 në botë, që mposhti 2-0 (6-1, 6-3) suedezn M.Bjorklund.

Nuk zhgënjen as tensitja gjermane Angelique Kerber, që mposhti 2-0 francezen K.Mladenovic, ndërsa tenistja estoneze Anett Kontaveit, numri 2 në botë, mundi 2-0 (7-5, 6-1) amerikanen B.Pera.

Eliminohet edhe një tjetër amerikane, Daniele Collins (numri 7 në botë), që u mund 2-1 nga çekja Marie Bouzkova. Në raundin e dytë avancojnë rumunet Irini Begu e Sorana Cirstea, polakja Magda Linette e belgja Elise Mertens.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat