​Senzacioni i tenisit, Jannik Sinner, kalon në çerekfinale të Wimbledonit

Tenis

​Senzacioni i tenisit, Jannik Sinner, kalon në çerekfinale të Wimbledonit

Më: 3 korrik 2022 Në ora: 21:13
Foto ilustrim

Jannik Sinner është bërë vetëm italiani i gjashtë në histori që arrin në çerekfinale në Wimbledonit pasi u përball me Carlos Alcaraz të dielën në mbrëmje.

Sinner, i cili po bën paraqitjen e tij të dytë në Grand Slam, fitoi 6-1, 6-4, 6-7(8), 6-3, ndaj sensacionit adoleshent që fitoi dy turne Masters 1000 në fillim të këtij viti. Ai tani ka arritur në tetëshen e fundit të një garë të madhe në tre raste të ndryshme nga 11 paraqitje. Për më tepër, triumfi i Sinner ndaj Alcaraz i jep fund serisë së tij prej pesë ndeshjesh me humbje kundër 10 lojtarëve më të mirë, përcjellë KosovaPress.

“Nuk e prisja sepse nuk po luaja shumë mirë në bar dhe pastaj ndeshje pas ndeshje u bëra më mirë”, pranoi Sinner pas fitores së tij. “Kam fituar ndeshjen time të parë në raundin e parë në Wimbledon dhe tani jam këtu në çerekfinale. Jam përpjekur të përshtatem dhe mendoj se turma e tifozëve më ndihmoi.”

Përballja e së dielës ishte takimi i tretë midis dy lojtarëve më të rinj aktualisht në top 20 në botë. Në fakt, me një moshë të kombinuar prej vetëm 40 vjeç e 29 ditë, ishte ndeshja për meshkujt më të rinj që u zhvillua gjatë javës së dytë në SË19.

Carlos është një kundërshtar shumë i vështirë dhe një person shumë i mirë, kështu që është gjithmonë e veçantë për mua të luaj kundër tij”, tha 20-vjeçari.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat