Rybakina “mbretëresha” e re e Wimbledonit

Tenis

Rybakina “mbretëresha” e re e Wimbledonit

Më: 9 korrik 2022 Në ora: 17:43
Rybakina

Elena Rybakina mposht Ons Jabeur në finale dhe fiton edicionin e tij viti (2022) të turneut Wimbledon.

Tenistja kazake arrin suksesin e saj të parë në karrierë në Slam, duke iu imponuar numrin 2 në botë 2-1 me sete, 3-6, 6-2, 6-2, kundër çdo parashikimi në një duel që zgjati një orë e 51 minuta.

Në setin e parë tenistja tuniziane imponoi markën e saj, duke zbutur lojën agresive të Rybakinës.

Në setin e dytë, megjithatë, muzika ndryshoi, me kazaken (e cili u largua nga federata ruse në vitin 2018) që e theu dy herë në shërbim Jabuer, duke e mbyllur me diferencë 6-2.

Në fillim të setit të tretë vijon momenti i shkëlqyer i Rybakinës, e cila fiton dy “game”-et e para dhe vë me shpatulla pas muri Jabeur, e cila edhe në këtë set final dorëzohet me të njëjtin rezultat 6-2. Rybakina bëhet tenistja më e re pas vitit 2015 që arrin të fitojë Wmbledonin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat