US Open më i hapur se kurrë

Tenis

US Open më i hapur se kurrë

Më: 24 gusht 2022 Në ora: 12:24
US Open më i hapur se kurrë

Më 29 gusht do të nisë grand slam i US Open për meshkuj në tenis.

Te meshkujt, ku turne është me i hapur se kurrë, pasi nga vendi i parë deri tek i shtati i renditjes botërore luajnë jo vetëm për fitore por edhe për t’u bërë “numri 1” në botë.

Në krye të renditjes është rusi Daniil Medvedev, kampion në fuqi, që i duhet të rikonfirmohet për të ruajtur kreun dhe mbrojtur pikët e fituara vjet. Ai që e kërcënon më së shumti është spanjolli Rafael Nadal, i treti.

Por nuk mbetet më pas as spanjolli tjetër Carlos Alcaraz si dhe greku Stefanos Tsitsipas, që nëse marrin 2000 pikët e turneut, mund të kapin kreun. Jashtë kësaj gare janë Zverev (i dëmtuar) dhe Djokovic (ende në dilemë prania e tij, pasi është i pavaksinuar).

Interesant fakti se shans për të kapur kreun e renditjes botërore ka edhe norvegjezi Casper Ruud, që renditet i shtati. Gjithsesi, ai duhet të shpresojë të fitorja dhe eliminime të shpejta të tenistëve që janë para tij në renditje.

Renditja “Top-5” meshkuj

1-Daniil Medvedev, 6885 pikë

2-Alexander Zverev, 5760 pikë

3-Rafael Nadal, 5630 pikë

4-Carlos Alcaraz, 5190 pikë

5-Stefanos Tsitsipas, 4890 pikë

6-Novak Djokovic, 4770 pikë

7-Casper Ruud, 4695 pikë

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat