Swiatek e paarritshme nga rivalet

Tenis

Swiatek e paarritshme nga rivalet

Më: 10 nëntor 2022 Në ora: 21:30
Swiatek e paarritshme nga rivalet

Sezoni 2022 për femra në tenis ka përfunduar, duke përcaktuar edhe renditjen përfundimtare.

Në vendin e parë ndodhet tenistja polake Iga Swiatek, që ka një shkëputje të amdhe me rivalet e saj.

Ajo ka mbi 11 mijë pikë, më shumë se dyfishi ndaj ndjekëses më të afërt, tunizianes Ons Jabeur. Kjo do të thotë që Swiatek do të qëndrojë gjatë në këtë pozicion dhe se askush nuk e kërcënon seriozisht, të paktën për momentin.

Në vendin e tretë ndodhet tenistja amerikane Jessica Pegula e pas saj ajo franceze Caroline Garcia, fituese e WTA Finals pak ditë më parë. Në “top-10” ndodhet edhe Simona Halep e Rumanisë, e pezulluar pasi doli pozitive pas US Open.

“Top-10” femra

1-Iga Swiatek, 11,085 pikë

2-Ons Jabeur, 5,055 pikë

3-Jessica Pegula, 4,691 pikë

4-Caroline Garcia, 4,375 pikë

5-Aryna Sabalenka, 3,925 pikë

6-Maria Sakkari, 3,871 pikë

7-Coco Gauff, 3,646 pikë

8-Daria Kasatkina, 3,435 pikë

9-Veronika Kudermetova, 2,795 pikë

10-Simona Halep, 2,661 pikë

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat