Finalja e ATP Madrid

Tenis

Finalja e ATP Madrid

Më: 3 maj 2024 Në ora: 13:17
Aryna Sabalaenka e Elena Rybakina

U përcaktua edhe finalistja e dytë e turneut “ATP Madrid” për femra.

Bjellorusja Aryna Sabalaenka triumfoi me rezultatin 2-1 (1-6, 7-5, 7-6) ndaj kazakes Elena Rybakina, në një përballje shumë emocionuese dhe nga më të fortat në turnet parapërgatitës për Slam.

Ndeshja zgjati për më shumë se 2 orë dhe dhuroi spektakël nga të dyja tenistet.

Edhe pse seti i pari nuk pati fare histori me Rybakinan që ishte “asfiksuese” për kundërshtaren, pjesa tjetër e duelit ishte “dhëmbë për dhëmbë”.

Përballja mes tenisteve u vendos vetëm me ndihmën e një “tie-break” ku me shifrat e barabarta 6-6 fati ndihmoi Sabalenkan të kalonte në finalen e madhe.

Në ndeshjen e fundit Sabalenka do të ndeshet ndaj Iga Swiatek, që pavarësisht moshës së saj 22-vjeçare, polakja është një eksperte e turneve Slam dhe cilësohet më favorite se bjellorusja. Të dyja tenistet kanë siguruar shumë tituj në karrierë, ku së bashku kanë grumbulluar në total 35.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat