Media kroate tallet me serbët: Edhe pse nuk është në Radiotelevizionin e Serbisë, Kosova e ka të artën 

Xhudo

Media kroate tallet me serbët: Edhe pse nuk është në Radiotelevizionin e Serbisë, Kosova e ka të artën 

Nga: Kemajl Goca Më: 29 korrik 2021 Në ora: 19:24
Nora Gjakova

Media kroate “Glas-slavonije.hr” tallet me serbët dhe me Radiotelevizionin e Serbisë (RTS), në lidhjen me reagimin e tyre ndaj kampiones olimpike, xhudisten nga Kosova, Nora Gjakova.  

“Televizioni shtetëror serb, RTS famëkeqe, të cilës më vonë iu desh t'u kërkonte falje qytetarëve të Serbisë dhe vendeve fqinje për përhapjen e gjuhës së urrejtjes dhe nxitjen e nacionalizmit në fillim të viteve të 90-ta (1990). 

Në krye të Serbisë është sërish skuadra që planifikoi ato vitet e përgjakshme, shefi dhe udhëheqësi i padiskutueshëm i të gjithë vendit është studenti më i mirë i Sheshelit, Aleksandar Vuçiç.

Kur një ekip i tillë është në krye të shtetit, natyrisht, RTS është kthyer në "shtigjet e lavdisë" së tij të vjetër. 

Kështu, televizioni shtetëror serb ndërpreu transmetimin nga Tokio pak para luftës finale për xhudisten në kategorinë - 57 kilogramë. 

Arsyeja ishte Nora Gjakova, një shqiptare nga Kosova luftonte për medalje të artë. 

Ata e ndërprenë transmetimin, por nuk mundën ta pengojnë Gjakovën që të fitojë medaljen. Por logjika serbe është e qartë - nëse ne nuk e treguam atë, nuk ndodhë. Dhe ndodhi, pavarësisht se sa i zemëruar, i zemëruar dhe i frustruar ishte dikush, Gjakova fitoi luftën e fundit që Serbia nuk e donte ose nuk mund ta shihte. 

Dhe ai cirk nuk është fundi dhe që fyen inteligjencën e shikuesve dhe qytetarëve të Serbisë, është shpjegimi i Olivera Kovaçeviç, redaktore në RTS, shkruan mes të tjera media kroate.  

“Shumicës së gazetarëve të shtëpisë sonë në Tokio iu është dhënë një karantinë dy-javore, kështu që transmetimi u ndërpre sepse nuk kemi mjaft njerëz për të mbuluar të gjitha ngjarjet”, ka thënë Kovaçeviç.

“Nuk kishte njerëz vetëm kur një vajzë nga Kosova luftonte për të artën”, shkruan media kroate “Glas-slavonije.hr”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat