Faqja ndërkombëtare me një shkrim të fuqishëm: E vogël Kosova por…

Xhudo

Faqja ndërkombëtare me një shkrim të fuqishëm: E vogël Kosova por…

Nga: Kemajl Goca Më: 6 gusht 2021 Në ora: 13:41
Nora Gjakova

Në paraqitjen e tij të dytë në Lojërat Olimpike, kombi i vogël ballkanik, Kosova, ka goditur edhe një herë titujt kryesorë të sportit. 

“Majlinda Kelmendi bëri histori në Rio në vitin 2016 duke u bërë medalistja e parë olimpike e vendit të saj, duke marrë medaljen e artë në kategorinë -52 kg. 

Javën e kaluar në Tokio Kosova ishte edhe një herë në faqet e para të botës sportive kur Distria Krasniqi (KOS) fitoi të artën në kategorinë -48 kg e ndjekur dy ditë më vonë nga Nora Gjakova e cila fitoi të artën  në kategorinë -57 kg.

Image

Majlinda Kelmendi

Është vërtet befasuese që një vend me 1.8 milion njerëz ka nxjerrë tre fitues të medaljeve të arta olimpike në një hapësirë kaq të shkurtër kohore. Për më tepër, Kelmendi, Krasniqi dhe Gjakova të gjithë vijnë nga qyteti i Pejës në Kosovë ku ata stërviten nga Driton Kuka në një klub që ai e filloi me vëllezërit e tij. 

Kuka, mbetet i thjeshtë, i afrueshëm dhe, si trajnerët e tjerë, shumë besnik dhe i përkushtuar ndaj atletëve të tij”, shkruan mes të tjera faqja e Federatës Evropiane të Xhudos (EJU).

 "Majlinda bëri që e gjithë bota të kthejë sytë nga Kosova dhe ka bërë të mundur pranimin në Lojërat Olimpike" - tha Kuka.

Kampionia Olimpike 2016 -52 kg, Majlinda Kelmendi.

Image

Distria Krasniqi

Kelmendi së pari erdhi në vëmendjen e komunitetit ndërkombëtar të xhudos kur fitoi medaljen e artë në Kampionatin Evropian për juniore në vitin 2009.

Kelmendi vazhdoi të fitonte kampionët e rinj të botës një muaj më vonë. Por ishte paraqitja e saj fituese e medaljes së artë në Kampionatin Botëror të vitit 2013 që e bëri atë një ikonë dhe frymëzim të menjëhershëm për shumë nga të rinjtë e Kosovës.

Dikush mund të spekulojë vetëm për ndikimin që Krasniqi dhe Gjakova do të kenë dhënë se kombi i tyre e ka pranuar xhudon si të dytin pas futbollit për sa i përket interesit sportiv.

2021 -48 kg kampione olimpike, Distria Krasniqi!

Edhe e ardhmja duket e ndritur me Krasniqin dhe Gjakovën që ka të ngjarë të mbrojnë titujt e tyre në Paris 2024. 

Me përjashtim të lëndimeve, mund të ketë akoma një rol tjetër për Kelmendin. Dhe ka edhe të tjerë që presin në krahë gjithashtu. Kampioni aktual evropian Akil Gjakova në -73 kg dhe medalistja e bronztë botërore 2019 në -78 kg Loriana Kuka.

Është edhe 20-vjeçarja premtuese Laura Fazliu e cila fitoi një medalje bronzi në kampionatet botërore junior 2019”, shkruan mes të tjera EJU.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat