Pse ‘Budokan’ e njeh Distria Krasniqin si kampionja e parë Olimpike për femra?

Xhudo

Pse ‘Budokan’ e njeh Distria Krasniqin si kampionja e parë Olimpike për femra?

Nga: K.G. Më: 1 shtator 2021 Në ora: 11:50
Pse ‘Budokan’ e njeh Distria Krasniqin si kampionja e parë Olimpike për femra?

Trajneri më i mirë shqiptar, Driton Kuka, ka treguar një detaj interesant në lidhje me xhudon dhe pse ‘Budokan’ e njeh Distrian si kampionja e parë Olimpike për femra.

“Medalistja e parë Olimpike për vajza  në Tempullin e xhudos “Budokan” Tokyo!
Legjenda e xhudos Yamashita e uroj i pari!

Lojërat Olimpike 1964 ishin mbajtur vetëm për meshkuj dhe ‘Budokan’ njeh Distrian si Kampionja e parë Olimpike për femra në Tempullin e xhudos i ndërtuar enkas për Lojërat Olimpike 1964!

Pak si historian sot po flas!

Po xhudo po shkruan ka pak histori edhe në nivele Globale!”, ka shkruar Kuka në profilin e tij në facebook.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat