​Federata Botërore e Xhudos për Majlinda Kelmendin: E pushtoi botën në heshtje, nuk kërkoi kurrë vëmendje

Xhudo

​Federata Botërore e Xhudos për Majlinda Kelmendin: E pushtoi botën në heshtje, nuk kërkoi kurrë vëmendje

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 18:30
Majlinda Kelmendi

Federata Botërore e Xhudos i ka kushtuar një artikull te veçantë kampiones botërore të xhudos Majlinda Kelmendi duke përshkruar në detaje karrierës së saj.

Shkrimi nis me përshkrimin e hapave të parë të xhudistët nga Peja si dhe punën e madhe të saj së bashku me trajnerin Driton Kuka.

“Një adoleshente e re në Pejë tashmë ishte duke punuar shumë me trajnerin e saj të xhudos, z. Driton Kuka. Ajo kishte fituar një turne kadetësh në Zagreb një vit më parë dhe, me sa duket, ishte tregues i një karriere fenomenale dhe një vendi të pakrahasueshëm në historinë e vendit të saj të ri.”, thuhet në këtë shkrim.

Më pastaj, përmenden titujt e Majlindës njëri pas tjetrit që nga mosha e saj e re e deri kur e pushtoi botën në Rio 2016.

“Kampionia e të rinjve në botë në vitin 2009, në moshën 18 -vjeçare, Majlinda Kelmendi më pas fitoi medaljen e artë në çmimin e saj të parë të madh në Tunizi në vitin 2010, ende adoleshente dhe që atëherë u ndërtua si profil, duke pretenduar titull pas titulli, duke dominuar kategorinë -52kg të botës xhudo si askush më parë. Majlinda ka qenë dy herë kampione e botës dhe në Rio De Janeiro në 2016 ajo ka fituar titullin olimpik dhe kjo ishte e para për Kosovën; jo vetëm për xhudon kosovare, por për të gjitha sportet. Kosova kishte medalisten e saj të parë olimpike ndonjëherë, kampionen e saj të parë olimpike.”

“Kelmendi ishte gjithashtu 4 herë kampion i Evropës. Ajo pushtoi kontinentin dhe botën dhe gjithashtu mishëroi frymën e plotë të lëvizjes Olimpike dhe këtë e bëri në heshtje; përgjithmonë vetëm duke punuar shumë për të qenë atletja më e mirë që mund të ishte, duke mos kërkuar kurrë që të jetë në qendër të vëmendjes por thjesht duke punuar”, vazhdon artikulli.

Kujtojmë që Majlinda Kelmendi i dha fund karrierës së saj menjëherë pas Lojërave Olimpike Tokio 2020 dhe tani e ka filluar punën si trajnerë e këtij sportit së bashku me Driton Kukën për t’i dhënë një tjetër shtytje xhudisteve të reja drejt sukseseve të mëdha të këtij sporti në arenën ndërkombëtare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat