Me lot në sy, Majlinda Kelmendi thotë fjalët e fundit...

Xhudo

Me lot në sy, Majlinda Kelmendi thotë fjalët e fundit...

Më: 6 dhjetor 2021 Në ora: 19:37
Me lot në sy, Majlinda Kelmendi thotë fjalët e fundit...

“Çika jonë e Artë”, Majlinda Kelmendi sonte me ceremoni shetërore u pensionua nga karriera e jashtëzakonshme si xhudiste.

Në ceremoninë e organizuar nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, Majlinda tha fjalët e fundit si xhudiste, për ta vazhduar karrierën si trajnere e xhudos.

Ikona e sportit të Kosovës, Majlinda Kelmendi emocionoi me fjalët e saj, duke folur fillimisht për familjen dhe pastaj trajnerin Driton Kuka.

“Unë kam filluar me ushtru xhudo në moshën 8 vjeçare, Toni ka qenë trajner prej fillimit. Për shume vite rresht kemi qenë vetëm unë edhe ai kundër botës. Prej moshes 15 vjeçare, Toni më ka fol për medalje olimpike. Njerzit e kanë quajtur të çmendur. Do të jem mirënjohëse deri sa të vdes, do ta bëj maksimumin për të të bërë krenar ( i drejtohet Driton Kukës).

Kelmendi do të mbahet mend si njëra prej atleteve më të mira shqiptare, grua apo burrë, dhe si sportistja e parë që ia siguroi Kosovës një medalje olimpike, pasi e shkroi historinë në Rio 2016 kur e fitoi medaljen e artë në xhudo në kategorinë 52 kilogramë.

Së fundi ajo mori pjesë në lojërat olimpike “Tokio 2020”, ku pësoi disfatë dëshpëruese në rrethin e parë në kategorinë 52 kilogramë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat