Driton Kuka shtang shtetet e fuqishme, shpallet më i miri në botë

Xhudo

Driton Kuka shtang shtetet e fuqishme, shpallet më i miri në botë

Nga: Kemajl Goca Më: 18 dhjetor 2021 Në ora: 19:16
Driton Kuka shtang shtetet e fuqishme, shpallet më i miri në botë

Në një ceremoni solemne, Driton Kuka shpallet trajneri më i mirë i vitit në botë nga Federata e Botërore e Xhudos.

Kuka ka marrë më së shumti vota dhe me plotë meritë shpallet më i miri në botë, i cili brenda pak viteve ia solli Kosovës tre medalje të arta olimpike, me trimëreshat tona, Majlinda Kelmendi (-52 kg) në vitin 2016 nga Rio dhe Distria Krasniqi (-48 kg) e Nora Gjakova (-73 kg) nga Tokio 2020 gjatë këtij viti.

Është Federata Ndërkombëtare e Xhudos që e ka shpallur Kukën më të mirin, sipas një votimi të hapur në faqen e saj zyrtare.

Image

Kuka ka qenë në garë me Larbi Benboudaoud, Christophe Gaglian, Robert Eriksoonin, Yvonne Boenisch dhe Kosei Inoue.
Kuka është trajneri më i mirë në botë, edhe një sukses që lartëson shtetin e Kosovës e gjithë kombin shqiptar.

Kuka është i emocionuar nga ky çmim i më të mirit në botë, duke e mposhtur një konkurrencë të fuqishme, siç është edhe djepin e xhudos Japoninë. 

Driton Kuka  - krenaria e kombit shqiptar, nga sot është trajneri më i mirë në botë, për herë të parë në historinë shqiptare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat