Katër shqiptarët arrestohen me qindra mijëra paund e sasi të mëdha kokaine. Kush janë ata

Diaspora

Katër shqiptarët arrestohen me qindra mijëra paund e sasi të mëdha kokaine. Kush janë ata

Më: 15 janar 2021 Në ora: 23:37
Foto Ilustrim

Katër anëtarë të dyshuar të një grupi të krimit të organizuar shqiptar janë akuzuar për pastrim parash dhe vepra të furnizimit të drogës pasi u kapën me 340,000 £ dhe kokainë me vlerë 400,000 paund.

Oficerët nga Partneriteti i Krimit të Organizuar, një njësi e përbashkët NCA dhe Shërbimi i Policisë Metropolitane, arrestuan burrat të mërkurën në Londër dhe Essex.

Rrustem Dauti, 30 vjeç dhe Fisnik Kurtucai, 32 vjeç, u arrestuan nga oficerët në Cambridge, nën dyshimin për pastrim parash pasi oficerët gjetën një çantë që përmbante afërsisht 100,000 £ para të gatshme.

Policia arrestoi edhe një burrë tjetër, Florian Meshi, 22 vjeç, për shkelje të imigracionit dhe furnizimit me drogë ndërsa kërkonte pronën ku qëndronte Dauti në Trotwood, ku u sekuestruan 140,000 £ më shumë para dhe një agjent prerës për kokainën.

Një kontroll në adresën e Meshit u krye kur oficerët arrestuan një burrë të katërt, Azem Gashi, 26 vjeç, për vepra penale të drogës pasi katër kilogramë kokainë u gjetën në pronë, së bashku me rreth 100,000 £ në para.

Të katër burrat u akuzuan mbrëmë në Stacionin Policor dhe u paraqitën në Gjykatën e Magjistraturës Uxbridge sot ku u caktua paraburgimi deri në paraqitjen e tyre të radhës në Gjykatën e Isleworth më 12 shkurt.

Menaxheri i Operacioneve të OCP, Matt McMillan tha: “Këto ishin sekuestro të mëdha parash, me aftësinë për të shkaktuar goditje serioze të krimit të rëndë dhe të organizuar.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat