Detajet tronditëse/ Burri shqiptar vrau gruan për xhelozi në Greqi, flasin fqinjët

Diaspora

Detajet tronditëse/ Burri shqiptar vrau gruan për xhelozi në Greqi, flasin fqinjët

Më: 30 korrik 2021 Në ora: 16:46
Florand Shehu goditi disa herë me thikë për vdekje bashkëshorten e tij, Anisa në pallatin e tij

Krimi brenda familjes shqiptare tronditi kësaj here Athinën. Një i ri, Florand Shehu goditi disa herë me thikë për vdekje bashkëshorten e tij, Anisa në pallatin e tij në katin e tretë në lagjen në Dhafni në Athinë.

Bashkëshorti vrarës me gjaktftohtësinë më të madhe zbriti shkallët e katit tretë dhe iu drejtua policisë, duke vetëdorëzuar. "E vrava për xhelozi", kjo ishte deklarata e tij para policisë, ndërsa grupi i ekspertëve hetimor nxituan të rrethonin vendin e krimit.

Ngjarja ka tronditur vendin, Anisa dhe Floranda Shehu jetonin prej vitesh si emigrantë në Athinë e kishin ngritur një jetë të tyre. Ata mendohet se kishin një fëmijë dhe madje i shoqi administronte prej kohësh një lokal. E madje sebepii sherrit ka qenë pikërisht lokali.

Gazeta greke "Prothema" ka publikuar disa dëshmi të fiqnjë të familjes shqiptare, ku në mes tyre nuk mungonin sherret e pafundme. Pra ndër fjalët e tjera kjo ishte një tragjedi e paralajmëruar, e kjo sipas dëshmive të marra.

Sipas një banori të ndërtesës së apartamenteve më 11 korrik, çifti u përleshën aq fort sa ajo shkoi aq larg sa të raportonte ngjarjen në polici: "Ata kanë jetuar këtu në apartamentin tjetër për të paktën dy vjet. Diferenca i moshës së tyre është 35 deri në 40 vjeç. Ata ishin një çift që luftuan shpesh, nuk ndodhi asgjë e papritur. Më 11 korrik, kisha paraqitur një ankesë në polici sepse ata u përleshën atë ditë dhe u dëgjua në ndërtesën e apartamenteve. Policia erdhi atë ditë, kaloi makinën e patrullës nga poshtë e lart atje. Unë nuk mendoj se policia trokiti në derën e tyre, ata nuk bënë asgjë. Menaxheri dhe unë thamë që dikush duhej të thërriste policinë dhe unë më në fund e thirra atë. Në përgjithësi kemi dëgjuar një zhurmë që nuk mund ta përshkruaj, nëse e godet nuk e di. Ne as nuk i dinim emrat e tyre. "E vetmja herë që ata trokitën në derën tonë ishte gjatë periudhës së karantinës, kur djalit të tyre i duhej kodi i internetit për shkak të punës në distancë sepse ata ishin ndërprerë", shprehen dëshmitarët.

Vrasësi mban një restorant "Steak house" në zonë

"Ky ka një steakhouse, restorant mishi, dhe ne kemi bërë disa nga porositë tona atje. Dyqani e ka atë në sheshin Haravgis në Dafni. Të paktën ata nuk kishin pasur asnjë kontakt me ne, me të tjerët këtu në ndërtesën e apartamenteve nuk i njoh, përveç nëse i kemi parë në ashensor dhe i kemi thënë mirëmëngjes-mirëmbrëma ”shpjegon qiramarrësja e banesës ku gruaja që vdiq vdekje e tmerrshme nga duart e burrit të saj".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat