Ambasadori shqiptar në Emiratet e Bashkuara Arabe takon në Abu Dhabi gazetarin ndërkombëtar nga Gjeneva

Diaspora

Ambasadori shqiptar në Emiratet e Bashkuara Arabe takon në Abu Dhabi gazetarin ndërkombëtar nga Gjeneva

Më: 13 tetor 2021 Në ora: 19:58
Ermal Dredha dhe Nefail Maliqi

I ftuar në evenimentin ndërkombëtar EXPO DUBAI 2020 gazetari i njohur ndërkombëtar Nefail Maliqi ka zhvilluar një aktivitet të ngjeshur një sërë takimesh me komunitetin shqiptar në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Pos takimeve me studentë, biznesmenë e afarist të suksesshëm sot është pritur në Abu Dhabi edhe nga ambasadori shqiptar Ermal Dredha, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch.

Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Emiratet e Bashkuara Arabe z.Ermal Dredha me publicistin dhe gazetarin ndërkombëtar nga Presheva në Gjenevë, Nefail Maliqin kanë biseduar pos marrdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe EBA edhe për Expo Dubai-2020 si dhe për rolin e diasporës shqiptare numri i të cilëve sillet rreth 3000 sish.

Me ambasadorin shqiptar z. Dredha biseduan edhe për rolin e mediave në avancimin e proceseve demokratike me synime proevropiane dhe euroatlantike.

Zoti Dredha ka falënderuar autoritet e Emirateve për kontributin në zhvillimin dhe ndërtimin e vendit tonë, sidomos rreth projektit kolosal me investimet për ndërtimin e Durrësit.

Z. Dredha me gazetarin Maliqi nga Gjeneva kanë folur edhe për rolin e diasporës shqiptare të cilët i quajti ambasador të imazhit të kombit dhe zhvillimin e vendit.

Njëkohësisht Ambasadori ne Emiratet e Bashkuara Arabe ka vlerësuar larte rolin e gaztës zvicerane në shqip Le Canton27.ch që po promovon suksese të mërgimtarëve tanë në Zvicër, Evropë dhe Emirate.. si dhe angazhimin e gazetarit Maliqi në ngritjen dhe sensibilizimin e Shqipërisë, Kosovës dhe çështjes së Luginës së Preshevës si dhe asaj mbarë shqiptare në arenën ndërkombëtare.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat