Gjyshi Jusuf me prejardhje shqiptare, kërkon rrënjët e tij në Kosovë

Diaspora

Gjyshi Jusuf me prejardhje shqiptare, kërkon rrënjët e tij në Kosovë

Më: 15 tetor 2021 Në ora: 11:29
Gjyshi Jusuf

Emisioni “ Shqiptarët e Turqisë”, sjell ngjarje prekëse që kanë përjetuar shqiptarët atje. Kësaj radhe ky emision ka sjellë historinë e familjes shqiptare që jetojnë në Turqi.

Gjyshi Jusuf me prejardhje shqiptare nga Prishtina rrëfen historin e familjes së tij, ai edhe pse i lindur në Turqi, tregon gjithë ngjarjen në gjuhën shqipe, familja e tij kishte migruar që nga koha e Jugosllavisë për në Turqi.

Gjyshi para 7 viteve kishte vizituar Kosovën për t'i gjetur rrënjet dhe fisin e tij, në bazë të atyre gjërave që i kishte treguar babai i tij.

Për më shumë rreth kësaj historie ndiqeni videon e plotë:

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat