Nën organizimin e Qendres Kulturore Shqiptare ”Migjeni”, në bilbiotekën e qytetit Göteborg u mbajt dita e peozisë shqipe

Diaspora

Nën organizimin e Qendres Kulturore Shqiptare ”Migjeni”, në bilbiotekën e qytetit Göteborg u mbajt dita e peozisë shqipe

Nga: Sokol Demaku Më: 24 tetor 2021 Në ora: 19:15
Foto nga vendi i ngjarjes

Viti i tretë më radhë e i pari pas heqjes së masave parandaluese nga pandemia në Mbretërinë e bashkuar të Suedisë shoqata kulturore shqiptare Qendra Kulturore Shqiptare ”Migjeni” me seli në qytetin e vogël suedez Borås edhe këtë vit me mjaft sukses organizoi Ditën e poezisë Shqipe.

Morën pjesë poet dhe poete të cilët për publikune pranishëm lexuan punimet e tyre në gjuhën e embël shqipe por edhe në ate vendase suedeze që ishte mbledhur në Bilbioteken e qytetit të Göteborg.

Në udheheqjen e poetit dhe moderatorit tashmë të njohur të kësaj Qendre Rizah Sheqiri eventi filloi me poezin ”Dem eller vi” – ”Atta ose Ne” e poetit të madh suedez nga veriu i largët konkretisht nga qyteti Luleå Karl Nordström e shoqeruar me foto dhe video nga Lufta në Kosovë e poezi të cilen Karl ua kushton rrefugjatëve shqiptar
të ardhur në Suedi konrettisht ne veriun e largët të Suedise gjatë kohës së luftës.

U vazhdua me ndarjen e mirënjohjeve bashkëpunëtoreve të QKSH ”Migjeni” si Bibliotekes së qytetit Göteborg, Qendrës së të rinjëve Albkos nga Hässleholm, Vranin Gecajt regjisor dhe autor filmi i cili përcolli me kamerë manifestimin e sotëm letrar.


Poezitë e tyre i lexuan autor të njohur të poezisë shqipe në Suedi të cilët janë tregua shumë produktiv dhe janë prezent edhe në Festivale dhe manifestime letrare suedeze.

Poezitë e tyre para një publiku modest lexaun: Rizah Sheqiri, Gladila Jorbus, Adem Pllavci, Hamit Gurguri, Anxhelka Ziso, Bahtir Latifi, Ibrahim Abedini, Imri Demishai dhe Sokol Demaku.

Publiku i pranishëm i priti me duartrokitje të gjata dhe frenetike vargjet e autorëve shqiptarë si në gjuhën shqipe ashtu edhe ne ate suedeze.

Si duket kjo tradite e QKSH ”Migjeni” dhe bibliotekës së qyteti Göteborg do zgjerohet edhe në qytete tjera të vendit pasi që interesimi i publikut sidomos atij suedez dhe tjere është shumë i madh të njihen me poezinë shqipe si dhe me poetë shqiptare që jetojnë dhe krijojnë në Suedi.

Shpresojme në ketë qe degjuam dhe e thonë adhuruesit e poezise e sidoms të asaj shqipe këtu në Suedi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat