“Zëri i Arbërit”, mediumi i parë shqip, i themeluar në një radiostacion regjional norvegjez

Diaspora

“Zëri i Arbërit”, mediumi i parë shqip, i themeluar në një radiostacion regjional norvegjez

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 15:36
Foto ilustrim

Më 2 korrik të vitit 2001, në qytetin Univeristar As të Norvegjisë, me iniciativë të bashkatdhetarit,

krijuesit, gazetarit e veprimtarit Imri Trena, filloi punën radioja në gjuhën shqipe "Zëri i Arbërit".

Është medium i parë shqip, i themeluar në një radiostacion regjional norvegjez, Radio Follo.

Ky medium shquhet në botën shqiptare për program serioze dhe që nga fillimi e gjer më tani është radio

që mbron vlerat tona të çmuara. Emiton 24 orë program ditor prej të cilave nga 4-5 orë drejtpërdrejtë për

çdo ditë prej orës 20-24:00 duke krijuar kështu në arkivin 21vjeçar të zërit shqip me bashkëpunëtor edhe përtej Atlantikut, Australi e Zelandë e Re.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat