Zyrtarja e lartë e EBU-s në Gjenevë: Presim nga Parlamenti i Kosovës të zgjidh problemin e financimit dhe pronësisë së RTK-së

Diaspora

Zyrtarja e lartë e EBU-s në Gjenevë: Presim nga Parlamenti i Kosovës të zgjidh problemin e financimit dhe pronësisë së RTK-së

Më: 23 shtator 2022 Në ora: 15:53
Ratka Batscheva dhe Nefail Maliqi

Radito Televizioni i Kosovës këtyre ditëve mbushi 23 vite nga themlimi. Për ecurinë dhe sukseset e këtij mediumi publik padyshim ka merita të mëdha edhe Unionionin e Transmetuesve Evropianë me selin në Gjenevë.

Mu per këtë, me rastin e këtij pervjetori të RTK-së znj.Ratka Batscheva, përgjegjëse e Unionionin e Transmetuesve Evropianë për vendet e ballkan dhe Evropë ka folur për gazetën zvicerane Le Canton27.ch (Kantoni i 27-të)

Znj. Batscheva në këtë intervistë, fillimisht duke ururar 23-vjetorin e tv publik të Kosovës, ka thënë se «RTK eshte nje televizion qe i ka kontribouar avancimit te proceseve demokratike dhe një Kosovë multientike. Ky rrugetim i gjatë si një medium publik, duke ruajtur pavarësinë mediale, përkunder sukseseve kishte edhe sfida, por kemi besim tek drejtori i ri i RTK-së Shkumbin Ahmetxhekaj te cilin e quajti si nje «drejtor modern dhe digjital»,.

Në vazhdim zyrtarja e larte e EBU-s znj.Batscheva ka thëne se « RTK megjthatë ka nevojë te reformohet duke u pasuruar jo vetëm me teknike teë re, por edhe me kuadro te reja profesionale.

Ne vazhdim përgjegjesja e EBU-s ne Gjeneve nuk ka fshehur shqetesimet e saj qe po ballafaqohetr viteve te fundit tv publik i Kosovës. Ajo ketu permendi ceshtje financiare dhe pronesinë.

«RTK ne Prishtine duhet te kete shtepine vete, ajo s’mund te veproj as te qendroj refugjate ne vendin e vetë qe sa vite. Kosova ka miratuar ligjin qe 3-4 vite për financim, por sot e kësaj dite ai ligj nuk zbatohet si duhet nga parlamenti i Kosovës. Prandaj, presim qe Kuvendi i Kosovës diteve te ardhshme te zgjedh njehere e përgjithjmone keto dy probleme, ate te financimit dhe pronesise. »

Veq kesaj znj. Batscheva nga EBU, ka shtuar se «se do ishte normale qe stafi i RTK-së t’i raportoj nje herë ne vit Parlamentit te Kosovës, siq veprojne tv tjera evropiane, por jo 3-4 hare, qe mund te kuptohet se dikush po tenton ta kontrolloj ket televizion te pamvarur publik»

Pyetjes se fundit se a eshte koha qe RTK t’i bashkohet 55 vendeve anetare te Unionionin e Transmetuesve Evropianë znj. Batscheva eshte përgjigjur duke u treguar optimiste se «anetarsimi i RTK-së ne EBU, nje dite do te ndodhe, kjo eshte vetëm qeshtje kohe…»
Por, sipas saj «Ne ne EBU beme perpjekje te ndryshojme ligjin, por kjo gje nuk funksionoi, meqe ne Asamblen e Përgjithshe te EBU-s kjo iniciative eshte hedhur poshte. Por, eshte nje rruge tjeter deri tek anetaresimi i vendeve te reja ne organizaten tone. Para se te kandidoj, për te qene pjese e shtepise sone, Kosova duhet te jene anetare e Unionit Nderkombëtar te Telekomunikaciont ose e Keshillit Evropian, siq e parashofin rregullat tona..»

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat