U gjet e vdekur në banjo, mediat zvicerane japin detaje për vdekjen e gruas nga Kosova

Diaspora

U gjet e vdekur në banjo, mediat zvicerane japin detaje për vdekjen e gruas nga Kosova

Nga: H.O. Më: 29 shtator 2022 Në ora: 19:14
Shqiponja Isufi

Një grua u gjet e vdekur në një banjë në Bergdietikon të dielën. Ajo është mjaft e njohur në komunitetin shqiptar. Policia arrestoi një 47-vjeçar, me sa duket bashkëshorti i të vdekures. Personi po hetohet për vrasje me dashje, rrethanat e veprës janë ende të paqarta, shkruan tagesanzeiger.ch, transmeton Bota sot.

Të dielën në mëngjes, një grua zvicerane 41-vjeçare me origjinë shqiptare kosovare u gjet e vdekur në një shtëpi të vetme në Bergdietikon AG afër kufirit me kantonin e Cyrihut. Siç tregon hulumtimi i kësaj gazete, bëhet fjalë për Shqiponja Isufi, e cila tashmë është portretizuar në gazeta si “Revista” e “Tages-Anzeiger” apo “NZZ Folio”. “SonntagsZeitung” e cilësoi atë në vitin 2010 si një “modele kosovare”. Ajo ishte e njohur jo vetëm në diasporë por edhe në Kosovë, për këtë arsye media të ndryshme raportuan për vdekjen e saj.

Nuk dihej më parë se gruaja dyshohej se ishte viktimë e një femicide. Me kërkesë, policia kantonale në Aargau konfirmoi se një palë e tretë ishte e përfshirë. Njerëzit e afërt të të ndjerit kishin lajmëruar policinë. Bashkëshorti i Isufit është arrestuar të hënën. Ai është një maqedonas 47-vjeçar me origjinë shqiptare, i natyralizuar më shumë se 20 vite më parë.

Zyra e prokurorit publik të Aargaut tani ka dërguar një deklaratë për media për rastin. Në të ajo shkruan se ka hapur një rast për vrasje me paramendim. Policia mori një thirrje urgjente të dielën se gruaja ishte mbyllur në banjë dhe nuk po i përgjigjej thirrjeve të familjarëve. Më pas policia ka mundur të hapë derën, por ka gjetur të vdekur vetëm 41-vjeçaren.

Një grua familjare

Rrethanat e sakta dhe sfondi i krimit janë ende të paqarta dhe objekt i hetimeve në vazhdim, shkruan prokurori publik. Për bashkëshortin e arrestuar vlen prezumimi i pafajësisë. Vetëm dy vjet më parë, Isufi tha në Ditën e Biznesit të Lihtenshtajnit: "Pas çdo gruaje të fortë qëndron një familje edhe më e fortë!" Ajo lavdëroi bashkëshortin e saj që u kujdes për dy djemtë e tyre gjatë bllokimit kur shkollat ​​u mbyllën në mënyrë që ajo të mund të vazhdonte të punonte. Isufi së fundmi u bë partner në një organizatë audituese dhe këshilluese amerikane në Zvicër. Përveç kësaj, kontabilistja e certifikuar ka qenë edhe pedagoge në Universitetin e St. Gallenit.

Isufi erdhi në Zvicër në vitin 1990 kur ishte 9 vjeç. Prindërit e saj - akademikë që kishin studiuar në Prishtinë - kishin ikur nga qyteti i Gjilanit në Kosovën juglindore vite më parë. Ata konsideroheshin të përndjekur politik. Kur Isufi mbërriti në Emmen të Lucernit, raketat shumëngjyrëshe shpërthyen në qiell. Ishte 1 gusht. Babai i saj i tha në atë kohë se Zvicra po bënte një festë për të dhe motrën e saj, sepse më në fund ata ishin këtu.

Karriera e suksesshme

Kur Isufi filloi klasën e tretë, ajo nuk fliste asnjë fjalë gjermanisht. Me një ambicie të madhe dhe me ndihmën e prindërve të saj, ajo përfundoi shkollën e mesme dhe përfundoi doktoraturën në ekonomi, “Summa Cum Laude” në vitin 2010 – dallimi më i lartë. Në atë kohë ajo tashmë ishte natyralizuar në Zvicër dhe e përshkroi Lucernin si shtëpinë e saj në "SonntagsZeitung".

Me gjithë suksesin e saj, ajo nuk e ka pëlqyer rolin e “modelës kosovare”. Ajo njeh shumë gra dhe burra të përkushtuar dhe të suksesshëm që mund të përshkruhen si të tillë, tha ajo me rastin e ditës së punës në Lihtenshtajn. Ajo gjithashtu ka bërë gjithmonë fushatë për zhvillimin e Kosovës. "Perëndimi duhet të ndihmojë vendin tim të ketë një shans," tha ajo për gazetën e së dielës.

Bashkëshorti i Isufit ka gjasa të qëndrojë në burg edhe për disa kohë. Prokuroria publike në Baden ka bërë kërkesë për mbajtjen e tij në paraburgim në gjykatën e masave të detyrueshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat